11 май 2022 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Еврото завърши търговията във вторник с понижение, въпреки добрите данни, които дойдоха от Германия. За месец май индексът ZEW на икономическите очаквания успя да надхвърли предварителните прогнози на експертите. Въпреки това обаче голяма част от пазарните наблюдатели продължават да са песимистично настроени относно бъдещите икономически условия в най-голямата европейска икономика. Данните за икономическите очаквания засилват прогнозите, че Европейската централна банка ще вдигне лихвите през следващите шест месеца.
Китай продължава да следва своята политика за нулев Covid. Тези действия от страна на китайските власти обаче са неблагоприятни за глобалната икономика като цяло, тъй като влошават допълнително положението с веригите на доставки. Повечето големи градове в Китай са под карантина, което доведе до спад на икономическата активност в страната и наруши фабричното производство. Прекъсването на глобалните вериги за доставки пък хвърля негативно отражение върху германските компании. Китайският сектор на недвижимите имоти към момента не е в полезрението на инвеститорите, но това не означава, че проблемите са изчезнали. Дълговите проблеми, които засегнаха големите строителни предприемачи не са преминали, като остават реална заплаха за икономическата активност.
Европейската централна банка продължава да реагира мудно по отношение на инфлацията в еврозоната. Председателят на банката Кристин Лагард обаче вече не говори толкова пренебрежително за инфлацията във валутния съюз, която достигна 7.5% през април. В понеделник Оли Рен, който е гуверньор на Финландската централна банка и член на Управителния съвет на ЕЦБ, заяви, че Европейската централна банка трябва да започне да повишава лихвите още през юли. Други членове също се обявиха за стартиране на затягането на паричната политика. А това е сигнал, че ЕЦБ вероятно ще се присъедини към Фед и другите водещи централни банки, които вече започнаха да вдигат лихвите в опит да овладеят инфлацията.
Друг неблагоприятен фактор, оказващ натиск върху еврото, е войната в Украйна, дипломатическо и мирно решение, на която все още не се вижда. Военният конфликт нанесе значителни щети на европейската икономика и най-вече на германската икономика, която е моторът на еврозоната. Според някои анализатори пълната забрана на внос на руски петрол ще вкара немската икономика в рецесия. Ангажиментът на Г-7 за „поетапно изключване“ на руския петрол, е компромис, който би позволил на държавите от еврозоната да намерят алтернативни източници, докато вносът на руски петрол поетапно намалява. Комбинацията от повишаващи се цени на енергийните ресурси и по-слаб икономически растеж поражда опасения от появата на стагфлация, като това допълнително влошава икономическите перспективи пред европейската икономика.
Днес в 9:00 часа предстои да бъдат публикувани данните за индекса на потребителските цени в Германия за месец април. В 15:30 часа българско време се очаква информация и за равнището на инфлация в САЩ. Преобладаващите прогнози на анализаторите са, че индексът на потребителските цени в най-голямата икономика ще достигне 6% на годишна база през април спрямо 6.5% месец по-рано.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.