Еврото със седем поредни сесии на растеж

04 юни 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

В четвъртък еврото беше близо до няколкото си поредни максимуми спрямо основните конкурентни валути заради очакванията, че Европейската централна банка ще разшири програмата си за изкупуване на облигации по-късно същия ден, за да подкрепи засегнатата от коронавируса икономика. Силата на еврото помогна да изведе индекса на долара спрямо валутната кошница до най-ниското ниво от близо три месеца. Еврото беше на ниво от 1.12305 долара, като в сряда се повиши до 1.1258 долара, достигайки най-високото ниво от средата на март. Това бяха седем последователни сесии на растеж. По отношение на японската йена, единната валута се търгуваше последно на 122.41 йени. Срещу швейцарския франк се търгуваше за 1.0798 франка, като се покачи до 1.0820, най-високото ниво от 14 януари. Очаква се Европейската централна банка да увеличи Pandemic Emergency Purchase Program (PEPP) със 750 милиарда евро (669 милиарда долара) още в четвъртък. Доларовият индекс възлиза на 97.340, като падна с около 1% тази седмица, тъй като широкото подобрение на настроенията към риска, подкрепено от отварянето на икономиката по света, намали привлекателността на американския долар. В сряда данните показаха, че заплатите в САЩ са паднали по-малко от очакваното през май, което предполага, че съкращаванията намаляват с отварянето на предприятията, въпреки че цялостното икономическо възстановяване след пандемията Covid-19 ще бъде бавно. Стерлингът се търгуваше на 1.2576 долара, достигайки най-високото си ниво за повече от месец. Това бе предизвикано от знаци, че Великобритания може да желае да направи компромиси в някои от точките при преговорите за Brexit с Европейския съюз.

Цените на петрола паднаха в четвъртък, обръщайки темповете на печалба от предишната сесия на фона на опасенията, че доставките ще се увеличат, ако големите производители не успеят да се споразумеят да разширят дълбочината на намалението на производството, което подкрепи скорошния растеж. Brent падна с 1% или 41 цента до 39.38 долара за барел. WTI падна с 1.6% или 61 цента до 36.68 долара за барел.

Цените на златото се повишиха, след като паднаха на последната сесия поради продължаващото политическо напрежение и отслабващия долар, но все още бяха близо до минималната им стойност за седмицата, тъй като акциите трябваше да увеличат икономическия си оптимизъм. Спот златото се повиши с 0.4% до 1 703.67 долара за унция. В сряда то падна с 1.7%, достигайки най-ниското си ниво от 27 май. Фючърсите на златото в САЩ останаха на 1 704.90 долара. Паладият се повиши с 0.6% до 1 961.17 долара за унция, а платината се повиши с 0.7% до 831.58 долара, докато среброто се понижи с 0.4% до 17.59 долара.

Днес от 14:45 часа българско време, ще разберем от декларацията за паричната политика на Европейската централна банка, промяната на лихвените проценти в Еврозоната. От 15:30 часа ще разберем данните за безработицата в САЩ. По същото време ще чуем пресконференцията на Европейската централна банка.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.