22 януари 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Единната европейска валута регистрира печеливша сесия в четвъртък, след като Европейската централна банка оправда очакванията и остави паричната политика непроменена на първото си заседание за тази година. Централната банка заяви, че ще продължи покупките по т.нар. програма за извънредни пандемични покупки (PEPP), а лихвените проценти ще останат на сегашните нива. Кристин Лагард подчерта, че основен фактор в развитието на европейската икономика ще бъде овладяването на епидемичната криза, която ще доведе до свиване на икономическата активност през първото тримесечие на годината, което се дължи на наложените ограничителни мерки. В резултат на тези новини, еврото отбеляза поскъпване с около 0.5% спрямо долара и японската йена. Японската централна банка също реши да не променя паричната си политика, запазвайки лихвените проценти непроменени. Харухико Курода изрази увереност, че разпространението на ваксините ще се отрази в бързо възстановяване на кризисната ситуация. Австралийският и новозеландският долар регистрираха печеливша сесия в четвъртък, след като данните за потребителските цени в Нова Зеландия надвишиха прогнозите, а данните за трудовия пазар в Австралия показаха, че безработицата се е понижила до 6.6%.
Заседанието на ЕЦБ оказа влияние и върху основните европейски индекси, които приключиха търговската сесия с понижение. Германският DAX се понижи до 13 936 пункта, а френският CAC40 изтри 0.86% и достигна 5595 пункта. Без съмнение инвеститорите взимат под внимание готовността на ЕЦБ да стимулира допълнително икономическата активност, но епидемичната криза продължава да е източник на риск, който принуждава множество европейски страни да затегнат ограничителните мерки. Европейски лидери, включително Еманюел Макрон, Борис Джонсън и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, изразиха оптимистичните очаквания за възобновяване на отношенията между САЩ и Европа, след като Джо Байдън обяви връщането на Америка в Парижкото споразумение за климатичните промени. S&P500 и Nasdaq регистрираха нова положителна сесия, с което инвеститорите продължават да показват оптимизъм за бъдещето на американската икономика. Широкият S&P500 се повиши до 3854 пункта, а технологичният Nasdaq достигна 13 408 пункта.
Търговията с петрол отчете ниска волатилност в четвъртък, след като цените останаха под натиска на несигурността около глобалното търсене. Лекият суров петрол WTI приключи сесията на ниво от 52.99 долара за барел, а цената на сорта Brent достигна 55.88 долара за барел.
Важните новини за деня започват в 9:00 часа българско време, когато ще бъдат публикувани данните за продажбите на дребно във Великобритания. В 10:30 часа ще бъде публикуван PMI индексът за производствения сектор в Германия. В 11:30 часа ще бъдат обявени стойностите на PMI индексите за производствения сектор и сектора на услугите в Обединеното кралство, а от 17:00 часа ще разберем данните за петролните запаси в САЩ.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.