11 декември 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Еврото регистрира поскъпване спрямо щатския долар, след като Европейската централна банка взе решение за нови облекчителни мерки по време на вчерашното заседание. Банката увеличи обратното изкупуване на активи на 500 милиарда евро и удължи програмата до март 2022 г. Централната банка понижи прогнозата за растеж през 2021 г. на 3.9% спрямо прогнозата от 5% през септември, но повиши прогнозата за 2022 г. на 4.2% спрямо предишната прогноза от 3.2%. Що се отнася до инфлацията, банката намали прогнозите за тази година, както и за 2022 г. ЕЦБ очаква инфлацията през 2021 г. да бъде 1% и 1.1% през 2022 г. Централната банка изрази оптимизъм относно предприетите мерки и заяви, че планира да продължи политиката на количествени улеснения докато е нужно. Инвеститорите приеха положително действията на банката и валутната двойка EURUSD се повиши до 1.2159 по време на вчерашната сесия. Оптимизмът на ЕЦБ, понижаването в броя на новите случаи на заразени в Европа, както и наблюдаваната слабост при щатския долар, подсказват за по-нататъшни печалби при единната валута.
Инвеститорите продължиха с разпродажбите на щатския долар, тъй като молбите за помощи на безработните отчетоха ръст до 853 000 спрямо прогнозата от 725 000. Това е най-високата стойност от 19 септември насам и отразява ефекта от предприетите мерки срещу COVID-19 в някои щати. Потребителските цени са нараснали с 0.2%, което е повече от очакваното нарастване с 0.1%, но инфлацията е много под очакваните стойности от 2% на годишна база, което няма да повлияе върху политиката на Федералния резерв.
Стерлингът бе разпродаден от инвеститорите в четвъртък, след като министър-председателя Борис Джонсън и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, приключиха срещата без да е постигнат значим напредък в преговорите за Брекзит. И двете страни ще продължат да разговарят през уикенда, но инвеститорите започват да отчитат и възможността за Брекзит без сделка. Нова Зеландия отчете силни производствени стойности. Производственият PMI индекс се повиши от 51.7 на 55.3 пункта, с което регистрира най-добрите стойности от юли. Добрите стойности на индекса повишиха новозеландската валута с 1.10% спрямо щатския долар.
Петролът се повиши с повече от 2%, като сорта Brent успя да премине психологическата граница от 50 долара за барел за първи път от март насам. Оптимизмът за наличието на ваксина срещу COVID-19 продължава да затвърждава очакванията, че търсенето на суров петрол ще се повиши през следващата година. Доброто представяне на петрола се пренесе върху канадския долар, който регистрира поскъпване срещу зелените пари.
По-важните икономически новини през днешния ден са стойностите на инфлацията в Германия, които ще бъдат обявени в 09:00 часа. Изявлението на председателя на Банката на Англия в 10:30 и стойностите на производствените цени в САЩ, които ще бъдат публикувани в 15:30.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.