12 февруари 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Еврото завърши търговията във вторник с леко повишение спрямо долара, прекъсвайки негативната серия от шест поредни дни на загуба. Единната валута поевтиня до 1.0890, което е и най-ниското ниво от началото на октомври. По-късно през деня обаче успя да възстанови по-голяма част от дневните загуби, като в крайна сметка завърши с ръст до нивото от 1.0920 долара за евро. В същото време доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути отстъпи с 0.08% до 98.63 пункта. Щатската валута отчете лек спад на фона на данните от Министерството на труда на САЩ, които показаха, че през януари новооткритите работни места в страната са нараснали с 6.43 млн. Предварителната прогноза на икономистите бе за 7 млн. нови работни места. Британският паунд отчете ръст от 0.33% до 1.2955, повлиян от последните икономически данни от Великобритания. Японската йена се запази почти без изменение на нивото от 109.78. В същото време канадският долар се покачи с 0.2%, подкрепен от поскъпването при петрола.
Във вторник се проведе изслушването на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл пред Конгреса на САЩ. В отчета, който представи пред конгресмените, Пауъл заяви, че централната банка следи внимателно ситуацията около коронавируса в Китай, посочвайки, че той е един от рисковете, стоящи пред американската и световната икономика. „Наблюдаваме изкъсо вируса, който може да доведе до проблеми за Китай, като тези проблеми е напълно възможно да се разпространят и към останалата част от света“. Въпреки това председателя на Фед заяви, че към момента епидемията няма пряко отражение върху решенията на Комитета по отворените пазари относно лихвените равнища в страната. „Всички членове на FOMC са на мнение, че настоящата монетарна политика е стимулираща за икономическия растеж в страната, като тя ще може да продължи да подкрепя силния пазар на труда, както и достигането на целевото ниво на инфлация от 2%“, заяви пред конгресмените Пауъл. На въпроси относно ефектите от коронавируса, Пауъл заяви, че „е много вероятно да има ефект върху САЩ“, но към момента е твърде рано да се каже какъв ще е. Според гуверньора на Федералния резерв по-важен е въпроса дали този ефект ще бъде „постоянен“ и „съществен“ или не. По отношение на програмата за покупка на краткосрочни държавни ценни книжа на стойност 60 млрд. долара месечно, Джеръм Пауъл заяви, че резерва възнамерява да прекрати поетапно репо операциите, свързани с покупката на дългови книжа.
Златото отчете спад на фона на нарасналия риск апетит сред пазарните участници, както и на ръста, който показаха фондовите пазари. Спот цената на благородния метал намаля с 0.4% до 1565.09 долара за тройунция. В същото време фючърсите върху метала изтриха 0.7% от стойността си, достигайки 1568.40 долара. „Златото загуби позиции с оглед поредното силно представяне на пазара на акции и силните резултати при водещите щатски индекси. Появиха се също коментари на анализатори, според които въздействието на коронавируса е леко преувеличено. А това определено повиши апетита за риск сред някои от пазарните участници“, заяви Дейвид Мегер, директор търговия с метали в High Ridge Futures. Фючърсите на среброто отстъпиха с почти процент до 17.60 долара за тройунция. Платината пък отчете ръст от 0.8 на сто до 967.97, докато паладият спадна до 2334.75 долара за тройунция.
Петролът се стабилизира в зоната около 50 долара за барел, след като последните данни показват забавяне в ръста на новите случаи на заболели от коронавирус. Във вторник броят на починалите от заразата надхвърли 1000 души, въпреки че новите случаи на заразени намалява. Китайските власти изразиха мнение, че епидемията може да достигне пик през февруари преди да започне успокоение. Фючърсите на американския лек суров петрол нараснаха с 37 цента или 0.75% до 49.95 долара за барел. В същото време базирания в Лондон сорт Брент реализира ръст от 1.4% или 78 цента до 54.05 долара за барел.
Американските индекси завършиха вчерашната търговия с ръст. Индексът на сините чипове Dow Jones приключи търговската сесия без изменение за деня на нивото от 29 276.30 пункта. S&P 500 и Nasdaq обаче отчетоха леки ръстове, с които се изкачиха до нови исторически върхове. S&P 500 нарасна с 0.17% до 3357.75 пункта, докато технологичния Nasdaq прибави 0.11% към стойността си, за да затвори на нивото от 9638.94. На облигационните пазари доходността по 10-годишните и по 30-годишните държавни ценни книжа се покачи съответно до 1.59% и 2.06%.
Европейските фондови пазари също приключиха търговията във вторник на зелена територия. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 се повиши с близо един процент до 428 пункта. Най-силно представяне показа германския Dax 30, който се повиши с 1.16% до 13 651 пункта. Британският бенчмарк FTSE 100 поскъпна с 0.86% до 7511.19, докато френския CAC 40 нарасна с 0.69%, затваряйки на нивото от 6057.24 пункта. На корпоративния фронт акциите на Airbus скочиха с над един процент, след като от компанията представиха нов модел самолет.
На обяд в 12:00 часа предстои да излязат данните за индустриалното производство в еврозоната за месец декември. От 17:00 часа българско време пък ще започне изявлението на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.