Еврото поевтиня поради рекордния брой заразени в Европа

24 септември 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

 

В сряда инвеститорите продължиха да продават еврото, поради което валутата поевтиня до най-ниското си ниво от юли. Най-големият страх в Европа се появи, когато броят на случаите на заразени с коронавирус надхвърли 5 милиона. Както се предполагаше, това доведе до затягане на ограниченията. Франция намали работното време на баровете и кафенетата в опит да забави разпространението на вируса. Никой не иска да се върне към строгите ограничения през пролетта, но дори по-малки мерки като тези ще ограничат растежа на икономиките. Вече започваме да наблюдаваме забавяне на възстановяването, като активността в сектора на услугите се забавя в целия регион. Производствената активност нараства, но това подобрение не е достатъчно, за да се повишат съставните индекси на Германия, Франция и Еврозоната. Съставният PMI на Еврозоната се е понижил от 51.9 до 50.1, което означава, че икономиката на региона до голяма степен е в стагнация през септември. Няма съмнение, че тази втора вълна ще доведе до по-нататъшно забавяне на възстановяването. Според члена на Европейската централна банка, Ив Мерш, пътят за възстановяване може да е малко по-близо до умерен сценарий. В началото на седмицата, когато двойката EURUSD се търгуваше на 1.18, казахме, че може да се понижи до 1.15. Вчерашното поевтиняване е четвърти пореден ден на загуби за валутната двойка. Докладът за Германия на IFO е планиран да бъде публикуван днес, а понижаването на PMI сигнализира за потенциално влошаване на бизнес настроенията.

Докато проблемите на Европа изиграха ключова роля за слабостта на единната валута, основният акцент продължава да бъде търсенето на щатския долар. Акциите поевтиняха в края на вчерашната сесия, след като в началото на деня бяха на положителна територия и този обрат доведе до по-голямо търсене на щатски долари. Доларът поскъпна спрямо всички основни валути с изключение на лирата. Индексите на PMI Markit бяха смесени, като производствената активност се засили, но активността в сектора на услугите се забави, което се отрази негативно на съставния индекс. Доларът получи подкрепа докато представители на Федералния резерв, включително и Джером Паул, даваха показания пред икономическия комитет в САЩ. 

Най-слабо се представиха австралийският и новозеландският долар, които паднаха до нови месечни минимуми спрямо щатския долар. Няма конкретни икономически доклади публикувани от Австралия, но се забелязва намаляване на апетита на инвеститорите за по-рискови валути. Въпреки че Резервната банка на Нова Зеландия остави лихвените проценти непроменени, банката заяви, че е готова да предостави допълнителни стимули. Централната банка намекна, че побеждаването на COVID-19 не означава автоматично икономическо възстановяване. Основните притеснения на банката са нарастваща безработица и затваряне на повече компании. Балансът на рисковете остава отрицателен и поради тази причина отрицателните лихвени проценти и финансирането за банките са потенциални инструменти за допълнителни стимули. Изявлението на канадския премиер Джъстин Трюдо, който заяви, че ще предприеме решителни действия за стимулиране на икономиката помогна за спиране на поевтиняването при канадския долар. Най-добре представящата се валута по време на вчерашната сесия беше лирата.

Фючърсите на петрола поевтиняха в сряда на фона на опасенията, че е възможно икономическото възстановяване на САЩ да се забави, тъй като пандемията се проточва и новите случаи в Европа доведоха до нови ограничения. Тези опасения предизвикаха поскъпване на долара, тъй като инвеститорите се насочиха към по-безопасни активи, оказвайки натиск върху цените на петрола. По-силният долар прави цената на петрола по-малко привлекателна за глобалните купувачи. WTI падна до 39.57 долара за барел, докато Brent падна до 41.49 долара за барел.

По-важните събития за деня са данните за индекса на бизнес климата в Германия от 11:00 часа българско време. В 15:30 часа ще бъдат публикувани първоначалните искове за безработица в САЩ. Малко по-късно от 17:00 часа ще бъде изявлението на Андрю Бейли, който е управител на Английската централна банка. По-същото време ще бъдат и показанията на председателя на Федералния резерв, Джером Пауъл, пред икономическия комитет в САЩ.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.