Еврото достигна 4-месечен минимум спрямо щатския долар

1 април 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Март се оказа доста труден месец за еврото. Единната валута поевтиня до 4-месечен минимум спрямо американския долар и до годишно дъно срещу британския паунд. Като основна причина може да се определи политиката, която предприеха отделните страни за реагиране на пандемията. САЩ, Великобритания и ЕС подходиха коренно различно на предизвикателствата, които бяха поднесени от вируса. В самото начало на пандемията Европа реагира бързо, обявявайки навременни противоепидемични мерки, докато САЩ реагираха със закъснение, което ги изстреля на първото място в света по заболеваемост. Именно това бе и основен двигател за еврото в месеците между май и август 2020 г., през които валутата поскъпна с повече от 11% спрямо долара. Броят на заразените в Европа се повиши в края на годината, което доведе до нови затваряния в почти всички европейски страни, като тези ограничителни мерки се оказаха по-продължителни от тези в САЩ и Обединеното кралство. Изоставането с ваксинирането в Европа усложни още повече ситуацията, която се отрази негативно върху еврото.

Двойката EURUSD завърши вчерашния ден с лек ръст от малко над 0.1% до нивата от 1.1730, след като пазарните участници прибираха печалби от доларовите си позиции. Данните от Германия също дадоха положителен сигнал за европейската валута. За месец март равнището на безработица в най-голямата европейска икономика оправда прогнозите на анализаторите, задържайки се на нивото от 6%. Въпреки това положителните перспективи пред долара остават. Френският президент Еманюел Макрон обяви 4-седмичен локдаун поради силния ръст на заболелите в страната. „Ако не предприемем действия сега, може да загубим контрол върху ситуацията“, каза Макрон, отбелязвайки доминиращото положение на британския щам на вируса в страната. Новите мерки включват затварянето на училища, магазини за нехранителни стоки, както и ограничение за пътуване на гражданите до 10 км. В страната е въведен и вечерен час от 19:00 до 6:00 часа сутринта. Всичко това дава сигнал, че икономическото забавяне ще се пренесе и към второто тримесечие на 2021 г., а това означава и по-слаб инвеститорски интерес към еврото.

Доларът продължи със силното си представяне спрямо японската йена. Двойката USDJPY нарасна с 0.35% до равнището от 110.70, което доведе до шести пореден ден на ръст за щатската валута спрямо японската йена. В същото време доходността по 10-годишните американски облигации се покачи до 1.74%, а Wall Street записа смесени резултати, тъй като инвеститорите очакват повече детайли за инфраструктурния план на президента Джо Байдън. Индексът на сините чипове Dow Jones регистрира минимално понижение до 33 042 пункта, S&P 500 добави 0.42% до 3 975 пункта, а Nasdaq нарасна с 1.59% до 13 105 пункта.

Благородните метали приключиха последния работен ден на март с ръст. Фючърсите на златото нараснаха с 1.32% до 1 707 долара за тройунция. Въпреки това металът приключва за трети пореден месец на червена територия. Фючърсите на среброто завършиха дневната търговия с повишение от 1.61% до 24.40 долара за тройунция, но металът регистрира поевтиняване с 8.5% на месечна база.

Днес в 11:00 часа предстои да бъдат представени данните за индекса на бизнес активността в производствения сектор за еврозоната и за Германия, а в 11:30 часа и тези за Великобритания. В 15:30 часа ще бъдат публикувани седмичните данни за броя на молбите за помощи на безработни в САЩ, а в 17:00 часа и данните за индекса на бизнес активността в производствения сектор на ISM за месец март.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.