02 декември 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Противно на очакванията, еврото поскъпна спрямо щатския долар до най-високото ниво от две години насам. Единната валута не само се представи най-добре по време на вчерашната сесия, но и премина психологическата граница от 1.20, което не е достигано от месец май 2018 г. Въпреки че поскъпването изненада мнозина инвеститори, причините могат да бъдат открити в съвкупност от важни фактори, които все още въздействат върху движенията на финансовите пазари. Не е изненада, че повишаването на еврото съвпада с отслабването на щатския долар, след като броя на заразени в САЩ продължава да расте, а обещанието от страна на ФЕД за поддържане на ниски лихвени проценти допринася за слабото търсене на зелените пари. Това обяснява и по-ниските стойности на доларовия индекс, който измерва представянето на долара срещу основните валути.
Поскъпването на еврото беше подкрепено и от по-добрите данни от очакванията на анализаторите за Еврозоната. Германия отчете изненадващо понижаване при броя на безработните, а повечето стойности на индексите за производствената активност показаха по-добри данни. Очаква се Европейската централна банка да предприеме нови стимули през следващата седмица, но тази новина беше предварително обсъдена, което дава преднина на инвеститорите и всъщност има вероятност да окаже положителен резултат върху представянето на единната валута.
Агресивните мерки срещу разпространението на вируса, които са приложени в по-голямата част от Европа доведоха до положителни резултати. Случаите на новозаразени във Франция се понижиха от 86 000 в началото на ноември до 4000 на ден. Случаите в Испания също регистрираха понижение от 25 000 на 10 000, а Италия и Германия следват същата тенденция. В САЩ от друга страна, мнозина очакват по-лоши резултати и увеличаване на броя заразени, тъй като предстои да бъдат обявени резултатите на тестовете направени след Деня на благодарността. Въпреки тези опасения, S&P 500 и NASDAQ достигнаха рекордно високи стойности във вторник, което означава, че евентуално повишаване на фондовите пазари и увеличаването на апетита за риск, биха могли да имат положително влияние върху еврото.
Цените на петрола регистрираха понижение за втори пореден ден във вторник, след като ОПЕК и нейните съюзници отложиха официалната среща, на която трябваше да се реши дали ще се наложи увеличаване в добива на черното злато в началото на следващата година. В резултат на това, сортът Brent поевтиня до 47.42 долара за барел, а лекият суров петрол WTI се понижи до 44.55 долара за барел.
Важните събития за днешния ден включват публикуването на брутния вътрешен продукт на Австралия рано сутринта, след което в 15:15 часа българско време ще бъдат публикувани данните за промяната в броя на заетите в частния сектор на САЩ, а в 15:30 данните за производителността на труда в Канада. От 17:00 часа се очаква изявлението на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл, а от 17:30 ще научим данните за петролните запаси в САЩ.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.