30 октомври 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Европейската централна банка избра да поддържа ниски лихвените проценти и да продължи стимулиращата паричната политика, което предизвика агресивно разпродаване на еврото, след като Кристин Лагард заяви, че се планират допълнителни облекчения. През следващите шест седмици се очаква да бъде взето решение за обема на необходимите стимули, които ще отговарят на мащабните последици, причинени от втората вирусна вълна в Европа. С риск да не прибързат с взимането на решение, пазарните участници предпочитат да изчакат развитието на президентските избори в САЩ, които ще се проведат на 3 ноември. По мнение на Лагард, дори и данните за БВП през третото тримесечие да са по-добри от очакваното, нарастването на заразени из цяла Европа, най-вероятно ще доведе до допълнително влошаване на икономическата активност в близкото бъдеще. Анализатори прогнозират възможно свиване през четвъртото тримесечие в страните от Еврозоната, като министъра на финансите във Франция, Бруно Льо Меър, прогнозира 15% свиване на френската икономика в резултат на приетите мерки срещу вируса. Решение за по-агресивни стимулиращи мерки от страна на Европейската централна банка, е по-вероятно да доведе до нови разпродажби при единната валута.
Инвеститорите бяха изненадани от по-добрите данни, които бяха публикувани за БВП за третото тримесечие на САЩ, което се отрази в поскъпване на щатския долар и повишаване на някои американски акции. Доналд Тръмп използва момента, за да обещае нови големи икономически стимули след изборите. Независимо от това кой спечели президентските избори в САЩ, инвеститорите са на мнение, че нови икономически стимули в страната са въпрос на време. Това сякаш поставя данните за новите случаи на заразени в САЩ на втори план, тъй като американските политици се надяват на ваксина и медицинска интервенция срещу вируса. Трябва да се отбележи, че преди лечението да стане факт, специалистите прогнозират увеличаване на броя заразени, което ще затрудни болничните системи в цялата страна. Данни за личните доходи и потребителските разходи ще бъдат публикувани през днешния ден и биха могли допълнително да повишат зелените пари, но очакванията са печалбите на долара да останат ограничени преди изборите. Пазарните участници продължават да търсят намаляване на риска, което означава допълнително понижаване на по-рисковите активи.
Докато драстичните мерки поставят Европа във фаза на второ блокиране, краткосрочните перспективи за петрола започват да се влошават. В резултат на това, цените на суровината се понижиха с повече от 3% в четвъртък. Суровият сорт Brent достигна цена от 37.65 долара за барел, докато лекият суров петрол WTI поевтинява с 3.26% до 36.17 долара за барел.
По-важните икономически новини, които ще бъдат публикувани през деня са данните за инфлацията и БВП в Еврозоната от 12:00 часа българско време, а в 14:30 часа ще бъдат публикувани данните за лични доходи и разходи в САЩ, както и данните за БВП в Канада.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.