3 септември 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът поскъпна в сряда оттласквайки се от 2-годишното дъно, което достигна по-рано през седмицата. Положителните данни за американската икономика от последните дни бяха основната причина за поскъпването на щатската валута. Индексът на бизнес активността в производствения сектор на ISM успя да изненада приятно инвеститорите, след като индикатора достигна 56.0 пункта през август спрямо прогнозата на анализаторите за ръст от 54.0 пункта. Фабричните поръчки за юли нараснаха с 6.4%, запазвайки темпото от предходния месец. Прогнозите на експертите бяха за забавяне до 6.2%. В същото време стана ясно, че частният сектор на ADP е добавил 428 000 нови работни места през август. Въпреки че цифрата е доста под прогнозираните 950 000 нови позиции, тя е значително по-добра от предходния месец. През юли новосъздадените работни места бяха 212 000. В крайна сметка положителните данни доведоха до ръст на долара спрямо основните му конкуренти. Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути нарасна с 0.33% до 92.64 пункта. Това е леко възстановяване за долара, който по-рано през седмицата падна до 91.73 пункта, което е най-ниското равнище от април 2018 година.
Австралийският долар поевтиня с малко над половин процент до 0.7335, след като стана ясно, че икономиката на Австралия вече е в рецесия. През второто тримесечие на годината австралийската икономика се е свила със 7%, като по този начин изпадна в рецесия за първи път от 1991 година. Еврото също се оказа под натиск, реализирайки спад от 0.61% до 1.1853 долара за евро. „Достигането на ключовото ниво от 1.20 задейства чакащи поръчки, които към момента ограничават ръста на единната валута“, коментира Макото Ноджи, главен валутен стратег в SMBC Nikko.
Поскъпването при долара се отрази негативно на златото. Спот цената на благородния метал спадна с процент и половина до 1939.66 долара за тройунция. В същото време фючърсите върху златото отстъпиха с 1.7 на сто до 1944.70 долара. „Основният фактор, определящ негативните резултати при златото е силния долар. Златото се движи в напълно противоположна посока на тази, която виждаме при зелените пари. Добрите данни за фабричните поръчки в САЩ от вчера също тежат върху представянето на златото“, коментира Едуард Мейер, финансов анализатор в ED&F Man Capital Markets. Среброто също приключи търговията дълбоко в червената зона. Фючърсите върху метала спаднаха с 3.23% до 27.25 долара за тройунция.
Петролът регистрира понижение по време на търговията в сряда. Във фокуса на вниманието на пазарните участници бяха седмичните данни за нивото на запасите в САЩ. За седмицата до 2 септември американските запаси отчитат спад от -9.36 млн. барела. Прогнозите на експертите бяха за спад от 1.88 млн. барела. Фючърсите на американския лек суров петрол поевтиняха с 2.74% до 41.59 долара за барел. В същото време цената на базирания в Лондон международен сорт Брент отстъпи до 2.65% до 44.37 долара за барел. „Пазарът се опитва да отчете последиците от урагана в САЩ като еднократно явление“, коментира Фил Флин, анализатор в Price Futures Group.
Wall Street завърши с ръст търговията в сряда. Индексът на сините чипове Dow Jones прибави 450 пункта към стойността си, затваряйки на нивото от 29 100.50. Най-силни резултати имаха акциите на Coca Cola и IBM, които се повишиха съответно с 4.21% и 3.87%. Широкият измерител S&P 500 нарасна с процент и половина, достигайки нов исторически връх от 3580.84 пункта. Технологичният Nasdaq прибави един процент към стойността си, за да затвори на нивото от 12 056.44 пункта.
Водещите фондови пазари в Европа също се оцветиха в зелено. Най-силно се представи германският Dax 30, който прибави 2.07% към стойността си, затваряйки на 13 243.43 пункта. Френският CAC 40 поскъпна с 1.9% до 5031.74, докато FTSE 100 нарасна с 1.35% до 5940.95 пункта. На корпоративния фронт акциите на Credit Suisse се повишиха с един процент, след като стана ясно, че от инвестиционната банка ще преместят голяма част от операциите си в Испания след Брекзит.
Днес преди обяд ще бъде представен индексът на бизнес активността в сектора на услугите през август за Германия, Великобритания, Италия, Испания и еврозоната. В 12:00 часа се очакват и данните за продажбите на дребно във валутния съюз за месец юли. В 15:30 българско време предстои да видим данните за молбите за помощи при безработица в САЩ за седмицата до 28 август. В 16:45 ще бъдат публикувани данни за индекса на бизнес активността в американския сектор на услугите.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.