Доларът с ново понижение

23 юли 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът приключи търговията в сряда с понижение като това бе четвърти пореден ден, в който щатската валута завършва на негативна територия. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути отстъпи с 0.15% до 94.97 пункта. От началото на юли индекса е загубил около 2.5% от стойността си. В същото време еврото записа ново силно представяне, поскъпвайки с 0.28% до 1.1570. По-рано през деня единната валута успя да докосне за кратко равнището от 1.16 долара за евро. „По някакъв начин към момента нещата изглеждат по-оптимистично за еврото, отколкото за долара. Това донякъде се дължи на мерките, които властите предприемат за борба с вируса и рецесията. А като че ли тези, идващи от ЕС са по-ефективни“, коментира в писмо до клиентите Анже Праевк, валутен стратег и експерт по развиващите се пазари в Commerzbank. Дерек Халпен, който е стратег в MUFG, пък смята, че настоящата ситуация наподобява доста периода между 2010 и 2012 година, когато доходността по щатските облигации рязко пада. „Към момента изглежда доста вероятно да видим понижение в доходността по 10-годишните американски облигации. А в средносрочен план това е неприятно за долара“, допълни още Халпен.

Швейцарският франк и японската йена, които се ползват със статут на убежища показаха разнопосочни движения. Японската валута спадна с 0.3% до 107.15. На другия полюс бе швейцарският франк, който се повиши с 0.32 на сто. В края на деня двойката USDCHF се търгуваше на нивата от 0.9296. Новозеландският долар нарасна с 0.27%, докато австралийския се покачи скромно с едва 0.05 на сто.

Златото поскъпна по време на вчерашната търговия, достигайки нов 9-годишен връх, след като засилващото се търговско напрежение между САЩ и Китай накара инвеститорите да обърнат поглед към активите убежища. Спот цената на златото се повиши с малко над процент и половина до 1871.51 долара за тройунция. Фючърсите върху метала пък нараснаха с 1.2% до 1865.10. „Златото набира скорост и това се дължи главно на геополитическото напрежение с Китай. Изглежда, че това противопоставяне на търговския фронт няма край. А това от своя страна ще повлияе на икономическия сентимент, тъй като най-големите страни в света продължават да се конфронтират“, коментира финансовия анализатор Едуард Мойа. Среброто също направи силно представяне по време на вчерашната търговия. Фючърсите на метала скочиха с 2.67% до 22.87 долара за тройунция, което е най-високото равнище от октомври 2013 година. От началото на седмицата среброто се е повишило с около 19% като сега много анализатори си задават въпроса дали това не е началото на бичи тренд за метала, породен от ниските лихви, както и възстановяването на индустриалното потребление.

Петролът отчете леко понижение на фона на изненадващия ръст при запасите. Вчера бяха представени данните за американските запаси. За седмицата до 22 юли запасите в петролните хранилища в САЩ са нараснали с 4.89 млн. барела при предварителни прогнози за спад от 2.08 млн. барела. Цифрата ярко контрастира с данните от миналата седмица, когато запасите на петрол спаднаха с почти 7.5 млн. барела. Новината доведе до спад в цената на черното злато. Фючърсите на американския лек суров петрол отстъпиха с 0.21% до 41.87 долара за барел. Сорт Брент реализира минимално понижение от 0.09 на сто до 44.28 долара.

Wall Street приключи търговията в сряда с повишение, след като по-рано през деня стана ясно, че властите са се съгласили да платят на Pfizer и BioNTech близо 2 млрд. долара за производството на 100 млн. ваксини. Условието е разработваната от двете компании ваксина да бъде безопасна и ефективна. Новината доведе до ръст на акциите на двете компании. Книжата на Pfizer се покачиха с 5.1% до 38.56 долара, докато тези на BioNTech скочиха с 13.72%. Индексът на сините чипове Dow Jones нарасна с 0.62% до 27 005.84 пункта. Широкият измерител S&P 500 поскъпна с малко над половин процент до 3276.02, докато технологичния Nasdaq се покачи с 0.35% до 10 870.75 пункта. Акциите на Tesla се повишиха с 1.53% до 1592.33. След приключването на търговията, от компанията представиха финансовите данни за изминалото тримесечие. Финансовите резултати на компанията за второто тримесечие на годината се оказаха по-силни от очакваното. Приходите са достигнали 6.04 млрд. долара при предварителна прогноза от 5 млрд. В същото време печалбата на акция е достигнала 2.18 при очакване за загуба от -0.19.

Водещите фондови пазари в Европа приключиха търговията в сряда на негативна територия поради опасенията на пазарните участници от ново силно разпространение на коронавируса. Германският Dax 30 спадна с 0.51% до 13 104.25 пункта. Британският FTSE 100 изтри един процент от стойността си, достигайки 6207.10. Френският бенчмарк CAC 40 отстъпи с 1.32%, затваряйки на нивото от 5037.12 пункта.

Сред по-важните събития от днешния икономически календар се открояват данните за потребителското доверие в Германия и бизнес доверието във Франция, които ще бъдат представени преди обяд. В 15:30 часа българско време ни очакват седмичните данни за молбите за помощи при безработица в САЩ. Прогнозите на експертите са, че за седмицата до 23 юли новоподадените молби ще достигнат 1.3 млн.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.