Доларът с най-слабото седмично представяне

27 август 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът се понижи до най-ниското седмично ниво в четвъртък. Джером Пауъл ще държи реч на годишната конференция на централните банкери на Фед по-късно през деня, която обикновено се провежда в Джаксън Хоул, щата Уайоминг, но тази година срещата ще се проведе практически виртуално заради продължаващата пандемия с COVID-19. Инвеститорите залагат, че централната банка на САЩ ще въведе нова политическа рамка за борба с трайно ниската инфлация още през следващия месец, което би оказало негативно влияние върху долара. Доларовият индекс спрямо кошницата от шест основни валути се търгуваше на ниво от 92.834 пункта, близо до най-ниското си ниво за тази седмица. Еврото се търгува на ниво от 1.1837 за долар, близо до най-високите му стойности към момента, въпреки че някой пазарни участници очакват понижение при двойката по време на изказването на Пауъл. Доларът се понижи до 105.90 йени за долар, след достигнатия едноседмичен връх на цена от 106.58 йени за долар във вторник. Основен акцент за посоката на йената ще бъде насрочената пресконференция на премиера Шиндзо Абе за петък на фона на нарастващите спекулации за здравето му. Английската лира се задържа стабилна на цена от 1.3216 за долар, като отчете повишение с 0.9% от началото на седмицата, докато австралийският долар се повиши до 0.7241 за долар, или ръст от 1.1% на седмична база. Китайският юан достигна нивата си от януари, след като САЩ и китайските представители потвърдиха ангажимента си към търговска сделка от фаза 1 по-рано тази седмица, въпреки напрегнатите двустранни отношения. Китайският юан се търгуваше на ниво от 6.8774 за долар, което е най-високото му ниво от 21 януари.

Цените на петрола бяха разнопосочни в началото на търговската сесия в четвъртък, дори когато петролните платформи и рафинерии бяха затворени по време на бурята в Мексиканския залив, която се насочва към Тексас и Луизиана се наблюдаваха се притеснения относно въздействието върху доставките, тъй като запасите от петрол остават високи. Фючърсите върху суровия лек петрол (WTI) се понижиха с 5 цента или 0.1% до 43.34 долара за барел изтривайки печалбата си от 4 цента в сряда. Фючърсите върху сорта Brent се повишиха с 2 цента до 45.66 долара за барел, след като в сряда отчетоха понижение с 22 цента, или 0.5%. Девет рафинерии, които преработват 2.9 милиона барела нефт на ден, или около 15% от капацитета за преработка на нефт в САЩ преустановиха работата си.

Златото се търгува на ниво от 1 945 долара за тройунция в четвъртък, което представлява спад от 0.45% за деня. Купувачите ще бъдат хванати в капан, ако възходящият тренд бъде изчерпан и цените се установят под 1903 долара, което би довело до допълнителен натиск върху цената на метала, изпращайки го до дъното от 1863 долара за тройунция регистрирано на 12 август.

Днешният ден е наситен с множество новини от САЩ, а именно: В 15:30 часа българско време ще бъдат обявени стойностите на БВП за САЩ, за второто тримесечие, както и планираните продажби на готови жилища за месец юли и молбите за помощи при безработица. През днешния ден е и срещата в Джаксън Хоул, на която ще бъдат обсъдени важни икономически въпроси. В 18:15 часа българско време ще държи реч гуверньорът на Централната банка на Канада – Тиф Маклем.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.