Доларът с най-голямата си седмична печалба от 2008 година

20 март 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът постигна най-голямата си седмична печалба в петък след кризата през 2008 г., тъй като коронавирусната пандемия води до увеличаване на паричните средства, което удължава глобалната финансова ситуация. При нестабилна търговия в Азия в петък паундът падна до ново 35-годишно дъно от 1.1414 долара. Доларът се повиши с 0.5% спрямо йената до месечния връх от 111.30 йени. Пандемията на коронавирус и драконските карантинни мерки за забавяне на разпространението му доведе до спиране на глобалната търговия, което доведе до огромно реално търсене на долари. В същото време търговците на валута искат да имат доларови позиции, а инвеститорите се нуждаят от пари, за да покрият загубите на фондовия пазар и те ликвидират всичко – от злато до облигации, за да получат долари. Американският долар се повиши с 4.5% спрямо валутната кошница тази седмица. Двуседмичното поскъпване на долара с 20% спрямо склонната към петрол норвежка крона подтикна централната банка на Норвегия да обмисли намеса за подкрепа на валутата си – стъпка, която тя не е предприемала повече от 20 години. Ръководителят на централната банка на Австралия също повдигна въпроса за възможността за намеса на валутния пазар в четвъртък. Битката вече накара Федералния резерв на САЩ да позволи на 15 централни банки по света да заемат евтини долари във връзка с националната си валута. Въпреки това, стресът, който се проявява в мулти-валутни суапове, остава очевиден в цената на заемането на долари в чужбина и в 4-процентния спад на цените на златото през седмицата.

Цените на суровия петрол в САЩ се повишиха в петък, като се повишиха след 24-процентен скок предния ден, подпомогнат от намеци от американския президент Доналд Тръмп, че той може да се намеси в ценовата война между Саудитска Арабия и Русия в „точното време“. Brent се срина с около 40% през последните две седмици след провала на преговорите между Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, включително Русия, което доведе до ръст на темповете на Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света. WTI се повиши с 43 цента или 1.7% при 26.34 долара за барел. Фючърсите на американския петрол през април се повишиха с 56 цента или 2% до 25.78 долара за барел. Brent падна с 3 цента или 0.1% до 28.44 долара за барел. Brent се повиши с 14.4% в четвъртък, като показа най-голямото печалба за един ден от миналия септември.

Цените на златото се повишиха в петък, след като паднаха на предишната сесия, но металът беше готов да обяви втория си седмичен спад поради липса на пари на фона на нарастващите икономически последици от избухването на коронавирус. Спот злато се повиши с 0.4% до 1 475.43 за унция. През седмицата то падна с повече от 3%. Металите паднаха с над 1% в четвъртък, докато доларът скочи до многогодишни максимуми, а инвеститорите продължиха да продават активи, за да натрупат пари. Фючърсите на златото в САЩ паднаха с 0.3% до 1 474.20 долара за унция. Според икономисти, анкетирани от Ройтерс, на фона на редица мерки за стимулиране на централната банка тази седмица, глобалната икономика вече преживява рецесия, тъй като вирусна инфекция стана все по-честа. Броят на американците, кандидатстващи за обезщетения за безработица, нарасна най-много от 2012 г. Паладият падна с 0.5% до 1 644.04 долара за унция. Платината нарасна с 1.6% до 595.69 долара, но трябваше да покаже най-големия спад за една седмица. Среброто нарасна с 0.4% до 12.16 долара, но показа най-големия седмичен спад от септември 2011 г.

Най-важното от днешният ден започва в 12:30 часа българско време, когато ще разберем решението на руската банка за лихвените проценти. От 14:30 часа ще разберем данните за продажбите на дребно в Канада. От 16:00 часа ще разберем данните за жилищните продажби в САЩ.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.