24 март 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът започна новата седмица с понижение на фона на новината, че Федералния резерв ще започне неограничена програма за количествени улеснения. По-рано през вчерашния ден от Американската централна банка заявиха, че са готови да направят необходимия обем покупки на държавни ценни книжа, както и на ипотечни облигации за необходимите суми. В допълнение на това централните банкери заявиха, че ще започнат покупките на неограничен обем корпоративни облигации, като целта на тази мярка е да бъдат поддържани ниски лихвите по заемите за бизнеса. От централната банка допълниха, че ще осигурят финансиране в размер до 300 млрд. долара, което ще бъде насочено към бизнеса, служителите и работодателите. Очаква се в най-скоро време да заработи и програма, която ще бъде специализирана във финансирането на малкия и среден бизнес. „Няма съмнение, че Фед ще направи всичко по силите си, за да подкрепи икономиката през този период на невероятни сътресения“, заяви в коментар за CNBC финансовия анализатор Крейг Ерлам.
Новината доведе до спад при долара на дневна база като по този начин щатската валута започна новата седмица с понижение. Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути приключи търговската сесия с понижение от 0.31% до 103.18 пункта. В същото време пък еврото успя да си поеме глътка свеж въздух, нараствайки до 1.0726 долара. В края на миналата седмица единната валута спадна до 1.0633, което е най-ниското равнище от април 2017 година насам. Японската йена завърши деня с понижение до нивото от 111.25 йени. По-рано през деня японската валута нарасна до 109.68 йени за долар, но не успя да задържи позициите си и в крайна сметка приключи сесията със спад. Швейцарският франк се задържа без изменение за деня, след като в рамките на търговската сесия се търгуваше в ценовия диапазон 0.9790 – 0.9905.
Златото стартира търговията в понеделник силно на фона на новината за новите количествени улеснения, които се очаква да въведе Федералния резерв. Спот цената на благородния метал скочи с 4.1% до 1559.55 долара за тройунция. В същото време фючърсите върху метала нараснаха с малко над 5% до 1567.60. „Федералния резерв извадиха най-голямото оръжие. Оръжие, което никога досега не е било показвано, дори по време на финансовата криза през 2008“, коментира Тай Уонг, ръководител търговия с основни и ценни метали в BMO. „Пазарът реагира мигновено на новината, в резултат на което златото и другите благородни метали скочиха. Тези ходове от страна на централната банка на САЩ много наподобяват подхода на бившия председател на ЕЦБ Марио Драги. Въпросът е дали този оптимизъм, който видяхме вчера ще се задържи по-дълго от един ден“, допълни още Уонг. Фючърсите на среброто реализираха силен резултат, поскъпвайки с 4.9% до 13.20 долара за тройунция. Платината и паладият също показаха много добри резултати, поскъпвайки съответно до 634.32 и 1658.50 долара.
Петролът започна новата седмица на положителна територия, след като изминалите дни се оказаха най-кошмарните за черното злато от 30 години насам. Фючърсите на американския лек суров петрол нараснаха с 3.2% до 23.36 долара за барел, докато базирания в Лондон сорт Брент отчете покачване от 0.2 на сто до 27.03. Въпреки добрия старт, черното злато изпрати най-лошата си седмица от 1991 година, след като фючърсите на WTI се сринаха с 29%, докато тези на сорт Брент заличиха 29.5 на сто от стойността си.
Wall Street отчете нов спад в понеделник, след като през уикенда властите в САЩ не успяха да договорят фискалните стимули, предложени от администрацията на президента Доналд Тръмп. Преговорите по фискалните мерки продължават, но колкото повече се отлагат във времето, толкова опасността за икономиката става все по-голяма. Индексът на сините чипове Dow Jones приключи деня с понижение от 3.1% до 18 581.93 пункт. Това е най-ниската стойност, която той достига от ноември 2016. Широкият измерител S&P 500 отстъпи с 2.9% до 2237.40, докато технологичния Nasdaq изтри само 0.3 на сто, достигайки 6860.67. Книжата на авиокомпанията Boeing скочиха с 11%, след като анализатори от Goldman Sachs заявиха, че компанията разполага с достатъчно налични средства, с които да премине през настоящата криза.
В Европа водещите фондови борси също се оцветха в червено на фона на продължаващото разрастване на епидемията от коронавирус. Британският FTSE 100 изтри около 3.8%, достигайки 4993.89 пункта. Френският бенчмарк CAC 40 изгуби 3.32%, затваряйки на нивото 3914.31 пункта, докато германския Dax 30 отстъпи с 2.1% до 8741.15, което е понижение от 2.1%. Общоевропеиският индекс Euro Stoxx 600 се понижи с 4.4% като най-сериозен срив претърпяха книжата на компаниите от транспортния сектор, както и тези от развлекателната индустрия, губейки около седем на сто от пазрната си капитализация. Лекото нарастване в цената на петрола доведе до покачване при книжата на петролните компании, които приключиха деня с ръст от близо един процент.
Днес преди обяд предстои да бъдат публикувани прогнозните индекси на бизнес активността в производствения сектор, както и в сектора на услугите за Германия, Великобритания и еврозоната. След обяд в 16:00 часа българско време пък се очакват данните за продажбите на нови жилища в САЩ, както и информация за индекса на промишлеността на Федералния резерв за Ричмънд.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.