29 май 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът приключи търговията в четвъртък с понижение спрямо основните си конкуренти след поредната порция неблагоприятни икономически новини, които дойдоха от САЩ. Съвсем очаквано, вчера вниманието на пазарните участници бе насочено към данните за американския брутен вътрешен продукт. От публикуваните данни стана ясно, че за първото тримесечие на годината щатския БВП се е свил с 5.0% при предварителна прогноза от страна на експертите за спад от 4.8%. В същото време за седмицата до 28 май са подадени нови 2.12 млн. молби за помощи при безработица при очаквания за 2.1 млн. Въпреки че цифрите се оказаха по-лоши от очакваното, молбите бележат спад спрямо предходната седмица, когато бяха 2.45 млн. Слабите данни за американската икономика се отразиха негативно на долара. Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути спадна с 0.6% до 98.47 пункта.
На другия полюс бе еврото, което се повиши за трети пореден ден. Единната валута завърши търговската сесия с ръст от малко над половин процент до нивата от 1.1077. Еврото получи подкрепа от новините, свързани с европейския фонд за възстановяване от коронавируса, който се очаква да е с размер от 750 млрд. евро. Целта на този фонд ще бъде да подкрепи най-сериозно засегнатите от пандемията европейски икономики. Британският паунд също прибави почти половин процент към стойността си, достигайки 1.2320. Швейцарският франк нарасна с 0.42% до 0.9640. Японската йена реализира по-скромно покачване от едва 0.11%, като в края на деня двойката USD/JPY се търгуваше на нивата около 107.63 йени за долар.
Златото поскъпна по време на вчерашната търговия, подкрепено от негативните икономически данни, както и от напрежението в търговските отношения между САЩ и Китай. Спот цената на благородния метал реализира ръст от 0.6% до 1718.95 долара за тройунция. „Свидетели сме на увеличаване на напрежението в отношенията между САЩ и Китай. Виждаме също и че пазарите са изправени пред огромен обем негативни икономически данни, а това е предпоставка, която благоприятства по-нататъшното представяне при метала“, коментира Дейвид Мегер, директор търговия с метали в High Ridge Futures. Фючърсите на среброто поскъпнаха с 0.23% до 17.34 долара за тройунция.
Петролът поскъпна, неутрализирайки загубите от ранните часове на вчерашната сесия. Фючърсите на американския лек суров петрол се покачиха с 2.6% до 33.64 долара за барел. Фючърсните контракти на базирания в Лондон сорт Брент скочиха с 1.32% или половин долар до 35.20 долара за барел. „Въпреки че видяхме сериозно увеличение в доставките на петролни продукти, налице е оптимизъм по отношение на динамиката в работата на рафинериите, както и на търсенето на петролни продукти“, коментира състоянието на петролните пазари Фил Флин, старши анализатор в Price Futures Group в Чикаго.
Основните индекси на Wall Street се оцветиха в червено, след като американския президент Доналд Тръмп заяви, че в петък ще даде пресконференция, на която основен фокус ще бъде Китай. Новината се отрази негативно на трите водещи индекса, които в последните минути преди да затвори пазара излязоха на отрицателна територия. Dow Jones се понижи с почти 0.6% до 25 400.64 пункта. Широкият измерител S&P 500 отстъпи с 0.2 на сто до 3029.73 пункта, докато технологичния Nasdaq изтри 0.46% от пазарната си капитализация, за да затвори на нивото от 9369. Въпреки спадовете на трите основни индекса, водещите технологични компании успяха да отбележат повишение. Акциите на Apple поскъпнаха с 1.6%, на Microsoft с 1.15%, а тези на Google с 1.2 на сто. Facebook отчетоха спад с 0.25 на сто, след като президента Тръмп заплаши социалните мрежи с по-сериозен контрол. Причина за гневната реакция на американския президент бе, че Twitter отбеляза негово съобщение като съдържащо невярна информация. На облигационните пазари доходността по 10-годишните облигации нарасна до 0.70%. 30-годишните държавни ценни книжа също се повишиха, достигайки 1.46%.
В Европа фондовите пазари завършиха търговската сесия с ръст, подкрепени от новините около спасителния пакет от 750 млрд. евро, който трябва да помогне на европейските икономики да се справят с негативните последици от коронавируса. Най-силно се представи Euro Stoxx 600, който нарасна с 1.77%. Френският CAC 40 прибави 1.75%, достигайки 4771.40. Германският бенчмарк Dax 30 нарасна с малко над един процент до 11 781.13, докато британския FTSE 100 увеличи пазарната си капитализация с 1.21% до 6218.80 пункта.
Сред по-важните икономически събития от днешния ден се открояват данните за продажбите на дребно в Германия, както и индекса на производствените цени и БВП на Франция, които ще бъдат публикувани преди обяд. В 12:00 часа се очаква и прогнозният индекс на потребителските цени в еврозоната за месец март. След обяд в 15:30 часа българско време ще бъдат публикувани данните за канадския БВП, а в 16:45 се очаква информация за потребителското доверие на Мичиганския университет за май. Важните събития от икономическия календар за деня ще завършат с пресконференцията на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл, която е насрочена за 18:00 часа.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.