13 януари 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Американският долар падна от четириседмичните максимуми спрямо йената и швейцарския франк в петък, тъй като инвеститорите бяха разочаровани от евентуално подновено геополитическо напрежение между САЩ и Иран. Йената и швейцарският франк паднаха от върховете, достигнати миналата седмица, след като САЩ и Иран, в коментарите по-рано тази седмица, се отдалечиха от тоталния конфликт. Но страховете се засилиха, след като САЩ в петък наложиха допълнителни санкции срещу Иран в отговор на ответна ракетна атака срещу американските сили в Ирак и обещаха да затегнат още повече нещата върху иранската икономика, ако Техеран продължи да участва в това, което нарича терористични атаки. Американският държавен секретар Майк Помпео, изказвайки се в Белия дом, заяви, че няма „съмнение“, че Иран е напълно възнамерявал да убие американските сили в резултат на ракетна атака върху база в Ирак в отговор на убийството на иранският командир Касем Сюлеймани. Доларът падна след данните за растежа на работните места. Данните от САЩ показват, че броят на работните места извън селското стопанство се е увеличил със 145 000 през миналия месец под пазарните прогнози от 164 000. Данните от октомври и ноември бяха преразгледани, за да покажат, че са добавени 14 000 по-малко работни места, отколкото се съобщава по-рано. През 2019 г. в икономиката бяха създадени 2.1 милиона работни места в сравнение с 2.7 милиона през 2018 година. По-важното е, че часовата средна доходност нарасна с три цента, или само 0.1%, след като през ноември се повиши с 0.3%. Пазарите очакваха ръст от 0.3%. Спрямо валутната кошница доларът спадна с 0.1% до 97.36. Доларовият индекс по време на сесията достигна двуседмичен връх от 97.584. Доларът също падна от четириседмичен пик спрямо йената, търгувайки се малко по-ниско през деня на 109.49 йена. Зелените пари също паднаха с 0.1% спрямо швейцарския франк до 0.9727.
Петролът падна в петък, за да ограничи най-лошата си седмица от юли, тъй като напрежението в Близкия изток над Иран засега намаля. Пазарите обаче продължиха да наблюдават дългосрочните рискове от конфликта и цените в петък бяха подкрепени за кратко от новите американски санкции срещу Иран в отговор на ракетния му удар върху американските сили в Ирак тази седмица. В допълнение, руският морски кораб „агресивно се приближи“ до унищожителя на ВМС на САЩ в Северно Арабско море в четвъртък, се казва в изявление на Петия флот на САЩ, базиран в Бахрейн. Brent падна с 45 цента до 64.92 долара, докато WTI падна с 52 цента до 59.04 долара. Данните на американското правителство в петък показаха, че ръстът на заетостта се забави повече от очакваното през декември. Запасите на суров нефт в Съединените щати неочаквано се повишиха миналата седмица, докато запасите от бензин нараснаха до максимум за четири седмици, съобщи Администрацията за енергийна информация в сряда. В опит да решат проблема с увеличаването на излишъка от доставки, Организацията на страните износителки на петрол, както и нейните съюзници, включително Русия, започват допълнително да намаляват производството от 1 януари тази година.
Златото поскъпна в петък, подхранвано от разочароващи данни за заетостта в неселскостопанския сектор в САЩ. От друга страна облекчаването на напрежението в Близкия изток, което подкрепяше апетита към рискови активи, задържаше цените на златото. Спот злато се повиши с 0.44% до 1559.11 долара за унция. Фючърсите на злато в САЩ се повишиха с 0.34% до 1559.5 долара за унция. Цените на златото паднаха с близо 4% от почти седемгодишния връх от 1610.90 долара в сряда, след като напрежението с по-широкия конфликт в Близкия изток отслабна. Глобалните акции също поставиха нови рекордни стойности, предизвикани от размразяване на напрежението в САЩ и Иран. Камарата на представителите на САЩ в четвъртък реши да спре американския президент Доналд Тръмп от по-нататъшни военни действия срещу Иран. На други места цените на паладия се повишиха с 0.5% до 2117.32 долара за унция, като достигна рекордно висок връх от 2149.50 долара при предишната сесия. Металът е все още на път към най-големия си седмичен ръст от средата на юни – до 7%. Среброто се повиши с 1.1% до 18.09 долара за унция. Платината се повиши с 1.1% до 977.04 долара за унция.
Акциите в Азия бяха слаби в понеделник сутринта, тъй като инвеститорите очакват подписването на първото търговско споразумение между САЩ и Китай. S&P/ASX 200 падна с 0.60% в началото на търговията. Основните миньори и запаси от нефт намаляха. Fortescue Metals падна с 1.12%, докато BHP Group загуби 0.84%, а Rio Tinto падна с 0.71%. Акциите на Origin Energy паднаха с повече от 1%, Woodside Petroleum – с 0.75%, а Santos – с 0.68%.
През днешният ден най-важното събитие е от 11:30 часа българско време, когато ще разберем данните от брутният вътрешен продукт на Великобритания.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.