21 януари 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
В понеделник доларът се задържа близо до едномесечен максимум спрямо основните валути, след като данните от миналата седмица потвърдиха, че американската икономика е добре поддържана, докато китайският юан достигна нов шестмесечен максимум. Инвеститорите са фокусирани върху срещите на централната банка в Япония, които ще се проведат във вторник, както и на срещата на Европейската централна банка в четвъртък. Движенията бяха слаби и обемите бяха малки заради наближаването на Азиатската нова година и официалния почивен ден в САЩ (Martin Luther King Day), заради който бяха затворени пазарите в САЩ в понеделник. Цифрите в петък показаха, че американското жилищно строителство се повишава до 13-годишен връх през декември, като продажбите на дребно също се повишиха, а производствената активност се върна до най-високата си стойност за осем месеца. Доларът леко се покачи спрямо валутната кошница. Индексът му беше на нивото около 97.658. Еврото беше почти непроменено и се търгуваше на стойност от 1.1094 долара. Китайският юан нарасна до 6.8458, нов максимум за шест месеца. В петък Китай регистрира най-бавния годишен ръст през последните 30 години, въпреки че данните от декември показват възстановяване на доверието на бизнеса и ускорено производство в заводите. За последно китайският юан реализира лека промяна – 6.8634 юана. В понеделник паундът отново падна до 1.2971 долара, като намаля с 0.3%, след като британския финансов министър Саджид Джавид заяви през уикенда, че Великобритания няма да се придържа към правилата на Европейския съюз в търговските преговори след Brexit. Стерлинга също отслабна спрямо еврото до 85.46 пенса, което е спад с 0.2% за сесията. Паундът сега зависи от данните за заетостта във вторник и бизнес проучвания в края на седмицата. В момента паричните пазари определят вероятността около 70% за намалението на лихвите на Bank of England в края на този месец на фона на отслабващата икономика. Японската йена не се е променила спрямо долара на 110.15 йени.
В понеделник цените на петрола се повишиха до най-високото си ниво за седмица, след като две основни бази за производство на петрол в Либия започнаха да затварят поради военната блокада, рискувайки да намалят потоците на нефт от страните членки на ОПЕК до минимум. Brent се повиши с 37 цента или 0.6%, до 65.22 долара за барел, като преди това достигна 66 долара за барел, най-високото ниво от 9 януари. WTI нарасна с 24 цента или с 0.4%, до 58.78 долара за барел, след като се повиши до 59.73 долара, най-високото ниво от 10 януари. Такаши Цукиока, президент на Японската петролна асоциация (PAJ), заяви на пресконференция, че цените на петрола могат да се колебаят поради скорошни инциденти, но „не е нужно да се тревожим твърде много за баланса между търсене и предлагане, тъй като ОПЕК може да покрие недостатъците“. Главният дипломат на ЕС Джоузеф Борел заяви в понеделник, че Европейският съюз ще обсъди всички начини за спазване на официалното прекратяване на огъня в Либия, но всяко мирно уреждане ще изисква реална подкрепа от ЕС, за да го запази.
Цените на златото в понеделник се повишиха до най-високото си ниво от повече от седмица, след ракетната атака в Йемен миналия уикенд. Спот златото нарасна с 0.3% до 1560.89 долара за унция, след като достигна най-високото си ниво от 10 януари – 1562.51 долара в началото на сесията. Златото се счита за стабилна инвестиция във времена на политическа и икономическа несигурност. Федералният резерв на САЩ ще проведе първото си заседание за тази година в края на този месец, където се очаква лихвените проценти да останат непроменени. Паладият нарасна с 0.9% до 2502.00 долара за унция, след като металния катализатор в петък удари рекордно високите 2537.06 долара. Среброто се повиши с 0.4% до 18.07 долара, докато платината скочи с 0.8% до 1026.53 долара.
Най-важното от днешният ден е в 11:30 часа българско време, когато ще разберем данните от индекса на средната доходност във Великобритания, както и промяната на броя на безработните. Малко по-късно от 12:00 часа на обяд, ще разберем данните от индекса на икономическото настроение на хората в Германия.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.