23 март 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът се повиши спрямо основните валути в понеделник, тъй като спада на световните акции и притесненията за затягане на ликвидността на фона на влошаващата се коронавирусна криза ускориха нуждата от пари в брой. Доларът се покачи срещу стерлингите до най-силното си ниво, поне от 1985 г. насам. Срещу антиподите доларът се повиши до 17-годишен връх спрямо австралийския долар и достигна 11-годишен пик спрямо новозеландския долар, тъй като инвеститорите хвърлиха по-рискови активи. Фючърсите на американските акции и цените на петрола попаднаха под натиск при ранната търговия в Азия, което тласна долара да се повиши, тъй като все повече хора се забиват в опит да овладеят вируса, казват търговците. Инвеститорите също се надяват на големи бюджетни разходи за смекчаване на щетите върху глобалната икономика, но несигурността относно разпространението на вируса вероятно ще подкрепи долара в бъдеще. Доларът се покачи с 0.96% спрямо лирата до 1.1559 долара. Доларът затвори при многогодишни максимуми спрямо австралийския и новозеландския долар. Спрямо йената доларът нарасна с 0.11% до 110.92 долара.
Цените на петрола паднаха в понеделник, след като правителствата засилиха усилията си за ограничаване на разпространението на глобално огнище на коронавирус, което понижи прогнозите за търсенето на петрол и заплаши с глобален икономически спад. Brent падна с 1.09 долара или с 4% до 25.89 долара за барел. WTI падна с 15 цента или 0.7% до 22.48 долара за барел. Цените на петрола паднаха за четвърта поредна седмица от началото на годината. Коронавирусът, който зарази повече от 325 000 души и уби над 14 000 души по целия свят, наруши бизнеса, туризма и ежедневието. Много петролни компании бързо намалиха разходите и някои производители вече започнаха да съкращават служители. Пазарът бе изправен пред двойни сътресения от срива на търсенето, причинен от пандемията на коронавирус и неочакваната ценова война, избухнала между руските производители и Саудитска Арабия по-рано този месец.
Цените на златото паднаха в понеделник, след като инвеститорите ликвидираха позициите си в безопасния метал, въпреки стимулиращите мерки на глобалните централни банки за борба с икономическите щети от избухването на коронавирус. Спот златото се понижи с 0.7% до 1 487.83 долара за унция. В петък цената на метала се повиши с 3.1%, тъй като имаше вълна от фискални и парични стимули от страна на централните банки. Фючърсите на злато в САЩ се повишиха с 1% до 1 499.50 долара за унция. Паладият падна с 1.1% до 1 623.50 долара за унция, докато платината падна с 1.2% до 618.50 долара. Среброто падна с 0.9% до 12.47 долара за унция.
Важните събития за днешният ден започват малко преди обяд в 11:30 часа, когато ще разберем данните от индексът на мениджърите за покупки на услуги във Великобритания. От 13:00 часа българско време ще чуем протокола от заседанието на комитета по парична политика на Централната банка на Бразилия. Следобед от 16:00 часа ще разберем данните за продажби на нови жилища в САЩ.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.