11 май 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът се повиши в понеделник, след като опитите на САЩ и други страни да отворят отново своите икономики породиха надежди за по-бързо възстановяване на световната икономика след дълбока рецесия, причинена от коронавирусната здравна криза. Стерлинг остана почти непроменен спрямо долара и еврото, след като британският премиер Борис Джонсън очерта плановете за постепенно облекчаване на ограниченията от коронавирус. Данните, публикувани в петък показват, че през април САЩ са загубили 20.5 милиона работни места, което е най-резкият спад на заплатите след Голямата депресия, но търговците започват да гледат на такива мрачни икономически показатели, залагайки на бъдещия растеж. В понеделник доларът се повиши с 0.28% до 106.95 йени в Азия и остана стабилен на 1.0839 долара спрямо еврото. Американската валута се равняваше на 0.9712 швейцарски франка. Австралийският долар, който често се търгува като индикатор за риск поради тесните си връзки с китайската икономика и глобалните стоки, се възстанови от ранно падение и се търгуваше на 0.6538 долара. През Тасмановото море новозеландският долар остана стабилен спрямо щатския долар на стойност 0.6140 долара. Калифорния, Мичиган и Охайо, три важни производствени щата, предприемат стъпки за да позволят на фабриките и някои предприятия да възобновят работата си. Валутните фючърси показват, че доларът може да продължи да расте. В понеделник в Азия лирата остана почти непроменена на ниво от 1.2419 долара. По отношение на еврото стерлингите останаха стабилни на 87.32 пенса.
Цените на петрола паднаха с почти 1 долар за барел в понеделник, тъй като опасенията от продължаващото пренасищане и икономически мрак, причинени от пандемията на коронавирус, съчетани с обезсилваща подкрепа за съкращаване на доставките от някои от водещите световни производители. Brent падна с 73 цента или 2.4% до 30.24 долара за барел, докато WTI падна с 81 цента или 3.3 % до 23.93 долара за барел. Търсенето на гориво, леко се възстанови. И при двата вида петрол имаше значителен растеж през последните две седмици, тъй като страните облекчиха бизнеса и социалните ограничения, наложени в борбата срещу коронавируса.
В понеделник златото се задържа над ключово ниво от 1 700 долара за тройунция, тъй като нова вълна от коронавирусни инфекции в някои страни запазваше метала в безопасност, въпреки укрепването на акциите и по-силния долар. Спот злато се повиши с 0.2% до 1 704.26 долара за унция. Фючърсите на злато в САЩ паднаха с 0.4% до 1 707.70 долара. Паладият се повиши с 0.7% до 1 895.21 долара за унция, платината се повиши с 0.7% до 770.66 долара, а среброто се повиши с 0.4% на 15.51 долара.
Доларовите и азиатските акции нараснаха, тъй като инвеститорите очакваха повече държави да възобновят икономиката си, въпреки че някои отчитат нежелателно увеличение на новите случаи на коронавирус.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.