Доларът се повиши въпреки кошмарните данни за заетостта

6 април 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът приключи търговията в петък с повишение въпреки негативните новини за заетостта в САЩ. В последния работен ден на изминалата седмица вниманието на пазарните участници очаквано бе насочено към данните за неселскостопанската заетост в САЩ, както и към равнището на безработица в страната. Въпреки песимистичните очаквания на анализаторите, цифрите се оказаха дори по-кошмарни от прогнозираното. За месец март данните за неселскостопанската заетост в страната са -701 000 при прогноза от страна на икономистите за -100 000. Това означава, че за изминалия месец неселскостопанския сектор в САЩ е съкратил 701 000 работни места. Лоши се оказаха и новините за равнището на безработицата, която за предходния месец се е увеличила до 4.4% при прогноза от страна на експертите за 3.8%. В крайна сметка икономическите данни се оказаха положителни за долара, който в периоди на несигурност е търсен от инвеститорите като актив убежище. Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути нарасна с близо половин процент до 100.75 пункта, затваряйки над психологическото ниво от 100 пункта.

На фона на поскъпващата щатска валута, еврото регистрира нов спад. Единната европейска валута приключи търговската сесия със спад от 0.47% до нивото от 1.0805 долара за евро. Паундът бе сред най-слабо представилите се валути спрямо зелените пари, регистрирайки загуба от почти един процент до равнището от 1.2271. Въпреки че се ползват със статут си на валути убежища, йената и швейцарския франк спаднаха съответно с 0.52% и 0.44%. „Няма съмнение, че докато виждаме слаби икономически данни от европейските икономики и най-вече от страни като Великобритания и Италия, най-търсените убежища ще бъдат американския долар и 10-годишните щатски държавни ценни книжа“, коментира за CNBC Джон Дойл, вицепрезидент в Tempus Inc. във Вашингтон.

Негативните новини за състоянието на американската икономика тласнаха нагоре и друг актив убежище – златото. Спот цената на благородния метал се покачи с 0.4 на сто до 1619.40 долара за тройунция. Фючърсите върху метала отчетоха покачване от половин процент до 1645.70 долара. „Златото е в режим на изчакване относно това колко лоша ще се окаже икономическата картина и колко продължителни ще бъдат рецесионните процеси в глобалната икономика“, коментира финансовия анализатор Едуард Мойа. „От техническа гледна точка, дори когато всички активи са в етап на свободно падане, златото пада с най-бавни темпове. Това говори само едно: инвеститорите искат да го притежават в портфейлите си. Така че моето мнение е, че златото ще бъде водещ актив през следващите шест до осем месеца“, коментира ситуацията около жълтия метал Майкъл Матушек, главен трейдър в U.S. Global Investors. На другия полюс в петък пък бе среброто. Фючърсите на метала регистрираха спад от почти процент и половина до нивото от 14.33 долара за тройунция.

Петролът регистрира ново силно повишение в петък на фона на очакванията на инвеститорите за положителен развой в отношенията между Русия и Саудитска Арабия. В четвъртък, в съобщение в Туитър, американския президент Доналд Тръмп написа, че е разговарял с лидерите на двете страни в опит да се сложи край на петролната война. Новината доведе до скок в цените на черното злато, след като надеждите на пазарните участници, свързани с намаляването на добивите се повишиха. По време на петъчната търговия, фючърсите на американския лек суров петрол се покачиха с 14.42% до 28.97 долара за барел. В същото време фючърсните контракти на базирания в Лондон сорт Брент нараснаха с 16.33% до равнището от 34.83 долара.

Wall Street приключи търговията в петък на отрицателна територия на фона на лошата ситуация с броя заразени с коронавирус в Ню Йорк. На седмична база водещите американски индекси също отчетоха негативно представяне. Индексът на сините чипове Dow Jones завърши седмицата със спад от 3.5%. Широкият измерител S&P 500 изтри 3.1% от стойността си, докато индекса на технологичните компании Nasdaq изгуби 2.8%. На корпоративния фронт книжата на American Express и IBM изтриха по около 4% от пазарните си капитализации. На облигационните пазари доходността по американските дългови книжа се понижи, като 10-годишните облигации се търгуваха при доходност от 0.59%, а 30-годишните достигнаха 1.21%.

Продължаващата криза със заразата от коронавируса оцвети в червено и борсите в Европа. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 загуби близо един процент от стойността си, достигайки 309 пункта. Германският измерител Dax 30 спадна с половин процент до 9525.77 пункта. Британският бенчмарк FTSE 100 отстъпи с почти 1.2% до 5415.50 пункта, докато френският CAC 40 изтри малко над процент и половина, за да завърши търговската сесия на нивото от 4154.58.

Днес в икономическия календар отсъстват важни новини. Сред по-същественото трябва да откроим данните за фабричните поръчки в Германия за февруари, които ще излязат в 09:00 сутринта. В 11:30 часа във Великобритания ще бъде публикуван индекса на бизнес активността в строителството за март. Отново в 11:30 ни очакват новините за индекса на инвеститорското доверие на Sentix в еврозоната. След обяд в 16:30 часа българско време Канадската централна банка предстои да публикува своя месечен бизнес доклад.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.