09 юли 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
В четвъртък доларът претърпя загуби спрямо повечето валути, тъй като търговията на по-рискови активи, повлияха неблагоприятно на търсенето на американската валута. Китайският юан се повиши до четиримесечен връх спрямо щатския долар, разширявайки скорошния си растеж, тъй като инвеститорите увеличават позициите си в китайските акции поради нарастващия оптимизъм във втората най-голяма икономика в света. Продължаващите опасения относно разпространението на коронавируса може да задържат някои валутни двойки в тесен диапазон, но загубите на долара постепенно се увеличават, тъй като настроенията благоприятстват по-рисковите залози за дългосрочен икономически растеж. В четвъртък доларът се търгуваше на 0.9381 швейцарски франка, приближавайки се до най-ниското ниво от почти четири месеца. По отношение на еврото доларът се търгуваше на 1.1339 долара, което е близо до триседмично дъно. По-късно същия ден еврото може да се покачи, тъй като Германия планира да публикува данни за износа. Икономистите очакват доставките от най-голямата икономика на еврозоната да се възстановят рязко през май след значителен спад през предходния месец. Доларът също беше близо до триседмично дъно спрямо паунда, за последно се търгуваше на 1.2613 долара. Стерлингът възлизаше на 89.91 пенса за евро. Доларът остана практически непроменен на ниво от 107.33 йени. Австралийският долар беше на ниво от 0.6978 долара, което е близо до най-силното му ниво за месеца. Новозеландският долар остана почти непроменен на ниво 0.6573 долара, също близо до месечния максимум.
Цените на петрола паднаха в четвъртък, тъй като опасенията относно възобновяване на мерките срещу COVID-19 в САЩ надвишиха признаците за възстановяване на търсенето на бензин в САЩ. WTI падна с 14 цента или 0.3% до 40.76 долара за барел, след като в сряда се повиши с 0.7%. Brent падна с 7 цента или 0.2% до 43.22 долара, след като в сряда се повишиха с 0.5%. Цените на петрола се повишиха в сряда, тъй като американската администрация за енергийна информация показа, че запасите на бензин в САЩ паднаха с 4.8 милиона барела миналата седмица. Много повече, отколкото очакваха анализаторите, тъй като търсенето нарасна до 8.8 милиона барела на ден (най-високото търсене след 20 март).
Златото остана стабилно над ключовото ниво от 1800 долара за унция в четвъртък, тъй като опасенията за увеличаване на случаите на COVID-19 компенсираха надеждите за бързо възстановяване на световната икономика. Спот златото остана практически непроменено на 1 808.44 долара за унция, след като се повиши до най-високото си ниво от септември 2011 г. – 1 817.71 долара в сряда. Фючърсите на златото в САЩ останаха на стойност 1 819.80 долара. Сред другите метали паладият нарасна с 0.5% до 1 926.33 долара за унция, докато платината спадна с 0.3% до 840.95 долара, а среброто с 0.6% до 18.66 долара.
Днес в 15:30 часа българско време ще разберем данните от първоначалните искове за безработица в САЩ.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.