Доларът регистрира поевтиняване срещу всички основни валути

16 ноември 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Американският долар продължи своето понижение спрямо всички основни валути в петък, въпреки оптимистичните настроения на фондовите пазари. Основна причина за тази реакция от страна на валутните инвеститори, е втората вълна на COVID-19 в САЩ и нейното въздействие върху икономиката. Индексът на потребителските очаквания на университета в Мичиган ни даде първи поглед за очакванията на американските граждани след изборите, а по-слабите резултати на индекса показаха, че голяма част от тях са загрижени за предстоящите месеци. Това е вследствие на тревожното увеличаване на заразените, което доведе до нови ограничения в Орегон и Ню Йорк. Това поставя много семейства в затруднение и оказва голямо влияние върху икономиката, което обяснява защо местните власти въвеждат по-бавно тези мерки. Тази седмица ще бъде важна за щатския доларът, тъй като ще бъдат публикувани някои важни икономически данни за икономиката на САЩ, включително и продажбите на дребно в страната.

Това, което до голяма степен вълнува инвеститорите е дали през следващите две седмици, САЩ и Европа ще успеят да овладеят битката с коронавируса или ситуацията тепърва предстои да се влошава. Статистиката показва, че много европейски държави все още не успяват да се възстановят, въпреки наложените от близо половин месец извънредни мерки, което означава, че перспективите за САЩ не са твърде оптимистични. Това ще доведе до допълнително избягване на по-рисковите инвестиции, както и продължително понижаване на долара спрямо швейцарския франк и японската йена, които са валути убежища.

Германският здравен министър заяви в петък, че е твърде рано да се каже колко дълго ще продължат ограниченията, докато френският премиер обяви, че мерките във Франция ще останат непроменени през следващите две седмици. Това не попречи на еврото да поскъпне срещу зелените пари, което до голяма степен се дължи на мечите настроения спрямо долара. Пазарът е наясно с влошената ситуация в Европа, а Европейската централната банка има ясна позиция относно намеренията и мерките свързани с нейната парична политика за справяне със ситуацията.

Възможно е волатилността при британския паунд да се повиши през тази седмица, тъй като ще бъдат публикувани данните за продажбите на дребно, както и данните за инфлацията във Великобритания. След последната среща на Банката на Англия, банкерите оставиха прогнозата си за инфлация непроменена, което означава, че инвеститорското внимание ще бъде насочено към промяната в показателите на основните индекси, които измерват цените в страната.

Цените на петрола поевтиняха с повече от 2% в петък, което основно се дължи на нарастващата свръхпродукция в Либия и опасенията, че втората вълна на вируса ще забави възстановяването на световната икономика и търсенето на горива. Фючърсите на сорта Brent поевтиняха до 42.70 долара за барел, а цената на лекия суров петрол WTI се понижи до 40.28 долара за барел. 

По-важните събития за деня са изявлението на Резервната банка на Австралия от 10:40 часа българско време, както и изявлението на Кристин Лагард в 15:00, която е председател на Европейската централна банка.


Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.