Доларът постепенно се възстановява

10 март 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Във вторник доларът се възстанови леко след значителни загуби спрямо йената, еврото и швейцарския франк поради надежди за икономически стимули в САЩ и възстановяване на доходността на Министерството на финансите. Американският долар започна да се покачва, когато фючърсите на акциите на САЩ се повишиха, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви, че Белият дом ще проведе пресконференция по икономически мерки в отговор на избухването на коронавирус във вторник. Министърът на финансите на САЩ Стив Мнучин също заяви, че Белият дом ще се срещне с лидерите на банките тази седмица като знак, че правителството на САЩ се готви да предприеме допълнителни мерки за смекчаване на разпространението на грипния вирус. Доларът се повиши с 0.63% до 102.34 йена, отстъпвайки от най-ниското си ниво за три години. По отношение на еврото доларът се повиши с 0.24% до 1.1400 долара, след като в понеделник падна до най-ниското си ниво за година спрямо единната валута. Спрямо лирата доларът се повиши с 0.39% до 1.3075 долара. Руската рубла нарасна с 0.5% спрямо долара. Норвежката крона също нарасна с 0.2%. Канадският долар добави 0.1%, като леко падна от най-ниското си ниво от 2017 г. насам. Австралийският долар, тясно свързан с глобалната търговия със стоки и икономика на Китай, нарасна с 0.17% до 0.6592 долара. Въпреки това, новозеландският долар остана почти непроменен на ниво от 0.6335 долара.

Цените на петрола скочиха сутринта по време на азиатската търговия във вторник, след като в понеделник паднаха с повече от 20%, което се наблюдава в САЩ. Средните индекси за петрол WTI и петрол Brent показаха най-лошия спад от 1991 г. Суровите фючърси на Brent се повишиха с 6.11% до 36.46 долара за барел. Тези стъпки се случиха след спада на цените на петрола в предишната търговска сесия. WTI и Brent спаднаха съответно с 24.59% и 24.1%, спадайки до повече от 4-годишни минимуми. Рязката продажба се случи на фона на ескалиращото напрежение между Саудитска Арабия и Русия, което, инвеститорите се страхуват, може да доведе до прекомерни доставки на петрол.

Цените на златото паднаха с 1% във вторник, отстъпвайки от 7-годишен връх в предишната сесия, тъй като обещанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да предприеме стъпки за защита на икономиката от коронавирус облекчи някои опасения относно перспективите за растеж и повиши долара. Спот злато падна с 1% до 1662.75 долара за унция, достигайки най-високото си ниво от декември 2012 г. – 1 702.56 долара в предишната сесия. Фючърсите на злато в САЩ паднаха с 0.7% до 1 664.60 долара за унция. Цените на паладий се повишиха с 0.4% до 2 498.94 долара за унция, а платината се повиши с 0.9% до 870.02 долара. Среброто падна с 0.8% до 16.84 долара за унция.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.