Доларът поскъпна след по-добри данни за пазара на труда в САЩ

8 март 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Щатският долар завърши петъчната търговска сесия с поскъпване спрямо основните валути, с изключение на канадския долар, което беше подкрепено от положителните данни за трудовия пазар в САЩ. Новите работни места извън селскостопанския сектор отбелязаха увеличаване с 379 хиляди и надвишиха двойно прогнозираните 182 хиляди, a нивото на безработицата отчете 6.2%, което е с 0.1% по-ниско от очакванията на анализаторите. По-добрите данни подкрепиха американската валута, която се повиши спрямо единната европейска валута до най-високото ниво от края на ноември 2020 г., а срещу японската йена достигна седеммесечен връх. Тези данни подкрепиха инвеститорските нагласи, че САЩ върви постепенно към икономическо възстановяване, но въпреки това, опасенията от инфлационен риск остават на дневен ред. Поради приетите фискални стимули, инвеститорите ще следят данните за потребителските цени в САЩ, които ще бъдат публикувани тази седмица. Канадският долар беше единствената валута, която поскъпна спрямо щатския долар в края на миналата седмица, което се дължеше на по-добрите стойностите от индекса за бизнес активността в Канада на IVEY.

Положителните данни се отразиха и от американските индекси, които прекъснаха тридневното понижаване и затвориха на зелена територия. Технологичният Nasdaq успя да компенсира по-ранните загуби и да регистрира печалба от 1.77%, но индексът изпрати трета поредна седмица на червено. Dow Jones приключи сесията с ръст от 1.96%, а широкият измерител S&P 500 добави 1.98% към стойността си. Търговията на американските фондови пазари остава под натиска на увеличаващата се доходност при държавните ценни книжа в САЩ. Цените на петрола продължиха ралито и добавиха повече от 3% към стойността, тъй като инвеститорите продължават да бъдат оптимистично настроени за търсенето на суровината. Лекият суров петрол WTI достигна 66.13 долара за барел, докато цената на сорта Brent поскъпна с 3.50% до 69.28 долара за барел.

Инфлацията започва да бъде все по-коментирана тема от страна на анализаторите, което по принцип би трябвало да подкрепи цената на активите убежище, но това е далеч от реалната картина, която показва понижаване в търсенето при златото и среброто. До голяма степен това се дължи на поскъпването на щатския долар и по-високите лихви по щатските държавни облигации. Златото приключи търговията на ниво от 1700 долара за тройунция, а среброто на 25.22 долара, с което и двата метала регистрираха поевтиняване за трета поредна седмица.

Важните събития през деня започват в 9:00 часа българско време, когато ще бъдат публикувани данните за индустриалното производство в Германия. В 11:30 часа ще можем да се запознаем с индекса на инвеститорското доверие на Sentix за ЕС, изявлението на гуверньора на Банката на Англия ще бъде в 12:00 часа, а в 17:00 часа ще бъдат публикувани стойностите на индекса за запасите при продажби на едро в САЩ.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.