Доларът поскъпна след данните за производствената инфлация в САЩ

12 април 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът поскъпна спрямо повечето основни валути и неутрализира част от натрупаните загуби. Зелените пари получиха подкрепа от данните за производствената инфлация в САЩ, които бяха публикувани по време на петъчната сесия. Индексът на производствените цени показа, че инфлацията се е ускорила с 1% на месечна база спрямо прогнозата от 0.5%. По-добри са данните и на годишна база, при които индикаторът отчита покачване от 4.2% спрямо очакванията за 3.8%. Единствено канадският долар успя да регистрира поскъпване спрямо щатския, което се дължи на добрите данни за трудовия пазар в Канада. Безработицата се е понижила до 7.5% спрямо прогнозираните 8%, а новооткритите работни места са 303 100 и надвишават значително прогнозираните 100 000.

Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути, се повиши с 0.12% до 92.18 пункта. „В петък видяхме възстановяване на част от загубите за долара след една седмица на негативни резултати. Данните за инфлацията, които дойдоха от САЩ и Китай може би означават, че отново ще видим раздвижване в кривата на доходността при държавните облигации“, коментира Саймън Харви, валутен анализатор в Monex Europe.

Златото се понижи през последния ден на седмицата с 0.7% до 1 743.70 долара за тройунция. Въпреки дневното понижение, на седмична база металът отчита покачване от 0.9%, с което прекъсна негативната серия от три поредни седмици на загуба. „Докато краткосрочните настроения на пазарните участници за златото са бичи в посока 1 760-1 765 долара, трябва да отчетем и факта, че има известна предпазливост. Тази предпазливост е свързана с несигурността около доходността по 10-годишните и 30-годишните облигации, както и с предстоящото публикуване на CPI данните за САЩ тази седмица. А това ограничава поскъпването на метала“, коментира пред CNBC Тай Уонг, трейдър в BMO. Среброто последва златото и регистрира поевтиняване с 0.9% до $25.24.

На петролните пазари черното злато регистрира негативно представяне на фона на нарастващите доставки от основните производители, както и опасенията около смесената картина по отношение на въздействието на пандемията върху търсенето на енергийни продукти. Фючърсите на американския лек суров петрол поевтиняха с 0.65% до 59.35 долара за барел, а цената на сорта Brent се понижи с 0.43% до 62.79. „Благоприятните перспективи пред търсенето на петрол и петролни продукти се компенсират от увеличените добиви на ОПЕК+, а това увеличение може да достигне 2 млн. барела до края на юли“, коментира Джим Ритербуш, президент в Ritterbush and Associates.

Wall Street приключи последния работен ден на седмицата на зелена територия. Индексът на сините чипове Dow Jones достигна нов исторически връх, след като реализира повишаване с 0.62% до 33 773 пункта, широкият измерител S&P 500 нарасна с 0.38% до 4 123, а технологичният Nasdaq прибави 0.2% и затвори на ниво от 13 825 пункта.

По-важните събития от днешния са данните за продажбите на дребно в еврозоната за месец февруари, които ще бъдат публикувани в 12:00 часа българско време. В 21:00 часа ще бъдат представени месечните данни за американския държавен бюджет към февруари.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.