11 март 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът възстанови позиции по време на търговията във вторник, подкрепен от предложените от американския президент Доналд Тръмп фискални мерки за борба с ефектите от коронавируса. Малко по-рано американският президент обяви, че ще насрочи извънредна среща с демократи и републиканци както от Сената, така и от Конгреса като целта ще бъде да се обсъдят конкретни правителствени стимули, в това число и намаляване на подоходния данък. Новината даде възможност на пазарите да си поемат глътка въздух след кошмарния понеделник, когато водещите индекси отчетоха най-големите дневни загуби от 2008 година насам, регистрирайки сривове с повече от 7%. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути приключи търговията с ръст от 1.7% до нивото от 96.50 пункта.
Щатската валута успя да компенсира част от по-ранните си загуби спрямо валутите убежища като швейцарския франк и йената. Японската йена приключи вчерашната търговия със спад, отстъпвайки до 105.27 йени за долар, след като в понеделник японската валута отчете най-силното си представяне от началото на ноември 2016 година, достигайки равнището от 101.15. Швейцарският франк също отслабна, затваряйки на 0.9388, което е понижение спрямо достигнатия в понеделник връх от 0.9180. Еврото спадна до 1.1292 долара, след като в началото на седмицата успя да докосне за кратко ключовата съпротива на 1.15. „Кризата, породена от коронавируса кара централните банки и правителствата да увеличат разходите си, предприемайки по-експанзионистична фискална политика, а това е добре за финансовите пазари“, коментира ситуацията Хуан Перез, старши валутен трейдър в Tempus Inc. във Вашингтон. „Повече фискални стимули. Това е нещото, което иска светът, а не намаляване на основните лихвени проценти или количествени улеснения“, допълни още Перез.
Златото загуби над един процент от стойността си по време на вчерашната търговия, след като сигналите от страна на властите за решителни действия по отношение на епидемията от коронавируса успяха да вдъхнат известна доза надежда и да ограничат спадовете, на които станахме свидетели в понеделник. Спот цената на златото се понижи с 1.6% до 1653.23 долара за тройунция. В същото време фючърсите върху метала спаднаха с 1.35%, затваряйки на ниво от 1653.10 долара. „Налице е ребалансиране на портфейлите от страна на инвеститорите. Очакваме миролюбив тон от страна на централните банкери, както и въвеждането на допълнителни стимули под формата на количествени улеснения“, заяви Майкъл Матушек, главен трейдър в U.S. Global Investors. Фючърсите на среброто също приключиха деня на червено, изтривайки половин процент от стойността си, за да затворят на равнището от 16.89 долара за тройунция.
Петролът се покачи, след като в понеделник се срина с близо 30% на фона на разрива в отношенията между Саудитска Арабия и Русия, които заплашиха да вкарат света в петролна война. Вчера фючърсите на американския лек суров петрол регистрираха повишение от 10.38% или 3.23 долара до нивото от 34.36 долара за барел. Сорт Брент нарасна с 2.86 долара или 8.3% до 37.22 долара. Черното злато възстанови позиции във вторник, след като руският енергиен министър Александър Новак заяви пред репортери, че Русия не отхвърля мерките за ОПЕК за стабилизиране на цените. Новак допълни още, че руското министерство на енергетиката ще проведе в сряда среща с представители на големите руски петролни компании.
Wall Street отчете частично възстановяване, след като новината за фискални стимули от страна на американското правителство успя да спре пропадането на водещите индекси, които в понеделник записаха най-лошата сесия от 2008 година насам. Индексът на сините чипове Dow Jones отчете ръст от 4.89% или 1167.14 пункта, за да затвори на равнището от 25 018.16. Широкият измерител S&P 500 пък нарасна с 4.94% или 135.67 до 2882.23 пункта. Технологичният Nasdaq прибави 5.34% към стойността си, достигайки 8372.27 пункта. Най-солидни резултати показаха акциите на компаниите от технологичния сектор, които нараснаха с повече от един процент. Книжата на JPMorgan Chase и Home Depot се повишиха съответно с 5.5% и 4.5%. На облигационните пазари доходността по 10-годишните американски облигации се повиши леко до 0.79%. Доходността при 30-годишните американски държавни ценни книжа пък се покачи до 1.30%.
Европейските фондови борси продължиха и във вторник със слабите резултати на фона на значителния ръст на заболели, както и смъртни случаи от коронавируса в Италия. Индексът на сините чипове за еврозоната Euro Stoxx 50 спадна с 1.66% до 2910.02 пункта. Германският Dax 30 изтри 1.41% от стойността си или 149.53 пункта, достигайки 10 475.49. Британският водещ индекс FTSE 100 успя да се задържи без сериозно изменение за деня на 5960.23, докато френският бенчмарк CAC 40 изтри процент и половина от пазарната си капитализация, затваряйки на 4636.61 пункта.
Днес преди обяд в 11:30 часа предстои да бъдат публикувани данните за индустриалното и промишленото производство във Великобритания за месец януари, както и данните за търговския баланс на страната отново за януари. В 14:30 в САЩ ще бъдат представени данните за индекса на потребителските цени за февруари. В 16:30 пък се очакват редовните данни за седмичните петролни запаси. Прогнозите на анализаторите са за ръст на запасите до 1.8 млн. барела за седмицата до 6 март.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.