Доларът падна преди срещата на Фед

10 юни 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Доларът понесе загуби срещу повечето валути в сряда на фона на слуховете, че Федералният резерв на САЩ може да предприеме стъпки за ограничаване на скорошното покачване на доходността на облигациите на своята среща. Австралийският и новозеландският долар леко паднаха спрямо щатския долар, но настроенията останаха положителни, тъй като икономическата активност и в двете страни се възобнови след премахването на ограниченията от коронавируса. Фокусът е върху срещата на Фед в сряда. Въпреки че не се очакват големи промени, скорошното увеличение на доходността натисна долара поради нарастващите признаци на стабилизация в икономиката на САЩ, но пълното възстановяване от избухването на коронавирус все още е доста далеч. Някои анализатори омаловажават вероятността ФЕД да поеме контрола върху кривата на доходност, за да намали доходността по 10-годишните държавни облигации, но несигурността относно резултата от срещата на Фед може да задържи долара под натиск. Зелените пари останаха практически непроменени за 107.75 йена в сряда, след като паднаха с 0.6% в предишната сесия. По отношение на британската лира се търгуваха на стойност 1.2713 долара, като се доближиха до тримесечно дъно. Очаква се прогнозите на Фед да сигнализират за спад в производството през тази година и почти нулеви лихви през следващите няколко години. 

Цените на петрола паднаха в сряда, тъй като секторният доклад показа увеличение на запасите от суров петрол и горива в Съединените щати, подновявайки опасенията относно свръх предлагането и намаляващото търсене на гориво от най-големия потребител на петрол в света. Brent падна с 57 цента или с 1.4% до 40.61 долара за барел, след като във вторник се покачи с почти 1%. WTI падна с 68 цента или с 1.8% до 38.26 долара за барел, с 2% повече от предишната сесия. И двата сорта се повишиха до максимум за три месеца в понеделник, но някои анализатори смятат, че пазарът е нараснал твърде далеч, твърде бързо, тъй като пандемията на коронавирус се разпространява по целия свят, а новите инфекции се наблюдават ежедневно. Според API, американските запаси от петрол са нараснали 8,4 милиона барела седмица преди 5 юни, докато проучване на анализаторите на Ройтерс показва незначителни 1.7 милиона барела. Запасите от дестилати, включително дизелово гориво и мазут, се увеличиха с 4.3 милиона барела, преди очакванията за увеличение от 3 милиона барела. Въпреки факта, че съкращенията в САЩ бяха намалени през април, броят на работните места достигна рекордно ниско ниво, което предполага, че възстановяването на пазара на труда в най-голямата икономика в света ще отнеме много години.

Златото продължи да се повишава в сряда, след като световните фондови пазари отслабнаха, докато доходността на Министерството на финансите на САЩ падна преди срещата на Федералния резерв, която се очаква да хвърли светлина върху състоянието на икономиката и по-нататъшните стимули. Спот златото нарасна с 0.1% до 1 715.43 долара за унция, след като във вторник за него бе най-добрия ден за месеца. Фючърсите на злато в САЩ също се повишиха с 0.1% до 1 723.60 долара. Среброто се повиши с 0.6% до 17.69 за унция, паладият се повиши с 1.2% до 1 964.20 долара, а платината се повиши с 0.1% до 838.22 долара.

Днес от 15:30 часа българско време ще разберем данните от индекса за потребителските цени в САЩ. В 17:30 часа ще научим за инвентаризацията на суровия петрол в САЩ. В 21:00 часа ще чуем изявлението на Федералния резерв, ще разберем данните от доклада включващ прогнозата на Фед за отворен пазар (FOMC) за инфлация и икономически растеж през следващите 2 години, както и данните за лихвените проценти в САЩ.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.