01 юли 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът задържа печалбите си спрямо йената в сряда преди данните, които се очаква да покажат активност в производството на САЩ. Еврото се оказа в тесен диапазон, тъй като търговците очакваха данни за германския производствен сектор, продажбите на дребно и безработицата, за да оценят състоянието на икономиката в еврозоната. Нарастването на коронавирусните инфекции на юг и югозапад в САЩ разтревожиха някои участници на пазара, но повечето инвеститори смятат, че това няма да е достатъчно, за да отмени по-широкото възстановяване на глобалната икономика. В сряда доларът се търгуваше на 107.83 йена, което е близо до най-високата стойност от три седмици. Настроението спрямо йената се влоши, след като данните от Централната банка на Япония показаха, че бизнеса е спаднал до 11-годишно дъно. Еврото остана стабилно на 1.1238 долара. По отношение на британската лира единната валута се търгуваше на 90.75 пенса, след като във вторник падна с 0.9%. Стерлингът се търгуваше на 1.2386 долара, като се задържа стабилно спрямо печалбите от предишната сесия, но търговците може да не са склонни да купуват допълнително паунда поради притеснения относно търговските преговори на Великобритания с Европейския съюз. Прогнозира се, че индексът на мениджърите на покупки (PMI) на американския институт за управление на доставките за производство, който предстои да излезе по-късно днес, ще покаже, че активността през юни продължава да се възстановява от 11-годишно дъно, отбелязано през април, когато коронавирусът парализира големи части от световната икономика. Австралийският долар се търгуваше на 0.6910 долара в сряда, след като се повиши с 0.5% във вторник. Новозеландският долар възлиза на 0.6463 долара, като също реализира печалби в предишната сесия.
Цените на петрола се повишиха в сряда, след като доклад на индустрията показа, че запасите от нефт в Съединените щати паднаха много повече от очакваното, което предполага, че търсенето се подобрява, въпреки че огнището на коронавирус се разпространява по целия свят. Brent се повиши с 33 цента или 0.8% до 41.60 долара за барел, след като във вторник падна с над 1%. WTI поскъпна с 42 цента или 1.1% до 39.69 долара за барел, като спадна с 1.1% в предишната сесия.
Цените на златото се повишиха в сряда и достигнаха осемгодишен връх, тъй като скокът на инфекцията с COVID-19 в Съединените щати не дава надежда за бързо икономическо възстановяване, тласкайки инвеститорите към безопасността на кюлчетата. Спот златото нарасна с 0.1% до 1 782.21 долара за унция, след като достигна най-високата си стойност от началото на октомври 2012 г. до 1 785.46 долара в предишната сесия. Фючърсите на златото в САЩ намаляха с 0.1% до 1 799.30 долара. Паладият падна с 0.3% до 1 925.05 долара за унция, платината падна с 0.7% до 822.50 долара, докато среброто падна с 0.6% до 18.24 долара.
Днес в 15:15 часа българско време, ще разберем данните за заетостта в САЩ. От 17:00 часа, ще разберем данните от Индекс на мениджърите на покупки (PMI) в САЩ. Малко по-късно от 17:30 часа ще разберем от Администрацията за енергийна информация за инвентаризацията на суровия петрол в САЩ. В 21:00 часа ще чуем протокол от заседанието на Федералния комитет за отворен пазар на САЩ (FOMC).
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.