Доларът възстанови част от загубите

01 декември 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Индексът на щатския долар се понижи до критични нива в понеделник преди да възстанови загубите и да приключи сесията на положителна територия. Колебливото представяне на зелените пари се дължи на притесненията от нарастващите случаи на заразени с коронавирус, нови ограничителни мерки, по-ниските празнични разходи и бъдещите действия от страна на Федералния резерв. Броят на случаите на заразени в САЩ нарасна до над 4 милиона през ноември, а продажбите на магазините по време на черния петък се понижиха с 52%. Онлайн разходите регистрираха повишение с 22% повече от предходната година, но това увеличение съчетано с месечните промоции може да не са достатъчни, тъй като приходите през 2020 г. бяха силно засегнати от пандемията.

По-слабите американски икономически данни, които бяха публикувани вчера допринесоха за понижението при долара в началото на днешната азиатска сесия. Малко след избухването на пандемията, доларът достигна връх в средата на месец март, след което започна да регистрира понижение спрямо основните валути. Ниските лихвени проценти, съчетани с големи бюджетни дефицити и дефицити по текущата сметка, направиха щатската валута все по-малко привлекателна за инвеститорите. През изминалата седмица поради нарастване на заразените, щатските губернатори предприеха мерки за ограничаване на социалната и бизнес активност в редица щати, което доведе до нови опасения за икономическата активност на страната до края на годината.

Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл ще свидетелства пред Съвместния икономически комитет по въпроси свързани с икономиката и парична политика в САЩ. С наближаването на края на годината, инвеститорите ще бъдат по-склонни да приберат регистрираните печалби след рекордните стойности през 2020 г., особено предвид неотдавнашната несигурност и липсата на одобрена ваксина срещу коронавируса. По-слабите данни се отразиха и върху стойността на Dow Jones, който се понижи с близо 300 пункта по време на вчерашната търговия. Тази седмица са вероятни допълнителни разпродажби при американските активи, ако видим по-слаби данни за американската икономика.

Инвеститорите очакват по-ниски стойности при индекса на потребителските цени в Еврозоната, което може да доведе до ново облекчаване на паричната политика на ЕЦБ през следващата седмица. Данните за канадския и американския пазар на труда през тази седмица ще бъдат важни за бъдещото движение на двете валути. Очакванията са да видим забавяне при растежа на работните места в САЩ, но ако данните покажат повишаване, бихме могли да видим поскъпване при щатския долар.

Днешният ден е пълен с важни икономически събития. Първото от тях е в 11:30 часа българско време, когато ще бъдат публикувани производствените PMI за Великобритания. Данните за инфлацията в Еврозоната ще бъдат публикувани в 12:00 часа, а в 15:30 часа ще бъдат публикувани данните за брутния вътрешен продукт на Канада. Председателят на Федералния резерв Джером Пауъл ще свидетелства в 17:00 часа. По същото време ще бъдат публикувани и PMI данните за САЩ, а в 19:00 часа ще чуем речта на Кристин Лагард, която е председател на Европейската централна банка.


Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.