Доларовият индекс достигна двугодишен минимум

30 ноември 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

 

Доларовият индекс се понижи до двугодишен минимум и регистрира най-голямото си месечно понижение от юли насам. Оптимизмът от положителните резултати при разработените ваксините срещу COVID-19 и възможността за бъдещи количествени улеснения в САЩ, доведоха до понижаване при зелените пари. Чувствителният към риск новозеландски долар, успя да се повиши спрямо щатския долар до най-високите си стойности от юни 2018 г. Щатският долар регистрира понижаване срещу всички основни валути по време на петъчната сесия. Австралийският долар поскъпва с 5% спрямо зелените пари през този месец, а еврото се повиши с 2.7% и продължава да се доближава до психологическата граница от 1.20. Доларовият индекс се е понижил с близо 12% спрямо стойностите, които бяха достигнати в средата на месец март тази година. Увеличаващият се ръст на заразени в Европа и САЩ продължава да подкрепя поскъпването на швейцарския франк и японската йена, които са валути убежища. Изявлението на председателя на ФЕД Джером Пауъл пред Конгреса във вторник и сряда, както и данните за пазара на труда в САЩ тази седмица ще бъдат внимателно наблюдавани от инвеститорите, тъй като ще дадат по-ясна представа за бъдещото движение на щатската валута.

Въпреки втората вълна на коронавируса в Европа, повечето борси на континента могат да се похвалят с най-доброто си месечно представяне. Борсата във Франция отчита ръст от 21%, а тази в Италия с 26%. Индексът MSCI, който измерва представянето на акциите на развиващите се пазари, регистрира повишаване с 13% за месец ноември. S&P500 регистрира забележителните 11% ръст и успя да достигне рекордни стойности, както и Dow Jones, който добави близо 12% през настоящия месец и премина границата от 30 000 пункта за първи път.

Цените на петрола се понижиха след отварянето на азиатските пазари. Основната причина е предстоящата среща на OPEC +, която се очаква да се състои по късно през днешния ден. Цената на сорта Brent се понижи с 46 цента до 47.77 долара за барел, а лекият суров петрол WTI поевтиня с 48 цента до 45.05 долара за барел. Анализаторите и търговците очакват OPEC и съюзниците, включително Русия, да забавят планираното увеличение на добива на петрол през следващата година вследствие на втората вълна на COVID-19.

Оптимистичната нагласа сред инвеститорите се отрази върху цените на благородните метали, които бяха обект на разпродажби поради по-благоприятните перспективи за глобалната икономика. За сметка на доброто представяне на акциите през месец ноември, златото регистрира поевтиняване с 5.21%.

През днешния ден ще се проведе годишната среща на OPEC+. В 11:00 часа ще бъдат оповестени икономическите очаквания на ZEW за Швейцария, а час по-късно ще бъдат публикувани данните за инфлацията в Италия. По същото време ще бъде изявлението на Кристин Лагард, която е председател на ЕЦБ. В 16:45 ще бъдат публикувани PMI данните за региона на Чикаго, а в 17:00 и данните за планираните продажби на нови жилища в САЩ.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.