Dow затвори с понижение в понеделник, предизвикано от спада на енергийните акции поради понижаващите се цени на петрола и по-слабите данни за производството, които сочат забавяне на икономиката. В 16:00 ч. българско време (20:00 ч. по Гринуич) 30-те акции от индекса Dow Jones Industrial Average се понижиха със 115 пункта или 0,5 %, въпреки че затвориха доста над най-ниските стойности за сесията, тъй като в края на сесията се появиха купувачи на акции. Бенчмаркът S&P 500 се повиши с 0,2 %, а технологичният Nasdaq Composite – с 0,6 %.
Енергийните акции спаднаха с повече от 2 %, оказвайки натиск върху по-широкия пазар, след като ОПЕК и неговите съюзници, или ОПЕК+, се споразумяха да удължат настоящите ограничения на производството до 2025 г., въпреки че заявиха, че ще започнат постепенно да прекратяват някои доброволни съкращения след третото тримесечие. Стъпката за облекчаване на някои от производствените ограничения подхрани опасенията за излишък в предлагането в момент, когато мнозина поставят под въпрос силата на търсенето на суров петрол. Постепенното прекратяване „представлява по-силен признак, че екстремните нива на пазарна подкрепа от страна на ОПЕК+ (основно Саудитска Арабия) може да не продължат вечно“, заяви Macquarie в бележка, предупреждавайки, че това „изглежда проблематично за 2025 г.“. Halliburton Company (NYSE:HAL), Diamondback Energy Inc (NASDAQ:FANG). Baker Hughes Co (NASDAQ:BKR) бяха сред най-големите поевтиняващи компании.
В навечерието на натоварената седмица на икономическия календар с данни от първостепенно значение, производствената активност спадна повече от очакваното през май, тъй като високите лихвени проценти продължиха да оказват влияние върху инвестициите и плановете за разширяване. Средата за капиталови инвестиции остава много трудна, докато лихвените проценти остават високи“, заявиха от Jefferies в бележка. През седмицата вниманието ще бъде насочено към предстоящите данни за заплатите в неселскостопанския сектор за май, които ще бъдат публикувани по-късно тази седмица и които ще дадат повече сигнали за пазара на труда – друг ключов фактор за Фед при намаляването на лихвените проценти. Централната банка ще заседава през следващата седмица и широко разпространените прогнози са лихвите да останат стабилни.