Данните на PMI вдъхват надежди за глобално възстановяване

24 юни 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

 
Доларът беше под натиск в сряда, след като положителните данни в Европа повишиха еврото и вдъхнаха надежда за глобално икономическо възстановяване, засилвайки апетита на инвеститорите към по-рискови валути. Индексът на мениджърите на покупки на IHS Markit в Еврозоната, който е широка мярка за икономическа активност, надхвърли очакванията, като се повиши от 31.9 през май до 47.5. Това все още е под 50-те процента, отделящи растежа от свиването, но силното възстановяване – заедно с оптимистичните данни във Великобритания и Съединените щати, даде подкрепа за усещането, че растежът се връща. Еврото се насочи към най-добрия си месец спрямо долара от октомври, а през сутрешната търговия отново се покачи до седмичен максимум, като за последно се търгуваше на 1.1321 долара. Чувствителният към риск австралийски долар доведе сутрешното движение с повишение от 0.3% до 0.6952 долара, изтласквайки го до горната граница на диапазона. Новозеландският долар падна леко в същия ден до 0.6477 долара, след като централната банка на страната заяви, че балансът на икономическите рискове остава отрицателен и е готова да използва допълнителни парични инструменти, ако е необходимо. Както се очакваше, RBNZ запази лихвите. Йената запази ръста си за една нощ на 106.46 за долар, което отразява предпазливостта и корпоративните потоци, тъй като неограничената инвестиция SoftBank започна да продава своя дял в американската телекомуникационна компания T-Mobile за 21 милиарда долара. Тези стъпки се случиха въпреки скока в случаите на коронавирус. За втора поредна седмица Тексас, Аризона и Невада поставиха рекорди в огнищата на коронавирус, а други 10 щата от Флорида до Калифорния се бориха с нарастващите инфекции. Австралия обяви първия смъртен случай от Covid-19 след повече от месец на фона на нарастващите нови случаи в щата Виктория, където отново бяха въведени някои ограничения за събиране. Инвеститорите за сега залагат, че това няма да доведе до допълнителни ограничения и няма да повлияе на възстановяването на световната икономика.

Фючърсите на петрола паднаха в сряда, продължавайки загубите от предния ден, след като запасите от петрол в САЩ се повишиха повече от очакваното, като добавиха опасения относно свръх предлагането. Brent се понижи с 29 цента или с 0.7% до 42.34 долара за барел, докато WTI падна с 35 цента или 0.9% до 40.02 долара за барел. Запасите от суров нефт в САЩ миналата седмица нараснаха с 1,7 милиона барела, много повече от очакваното, според отрасловата група American Petroleum Institute (API), което значително надхвърли очакванията на анализаторите за производство на 300 000 барела.

В сряда цените на златото се повишиха до най-високото си ниво от почти осем години, тъй като търсенето на сигурни убежища беше предизвикано от опасенията за увеличаване на броя на случаите засегнати от коронавирусна инфекция и надеждите за по-стимулиращи мерки за борба с икономическия шок. Спот златото нарасна с 0.2% до 1 769.76 долара за унция, след достигане на 1.773 долара, най-високото ниво от октомври 2012 г. в началото на търговията. Фючърсите на златото в САЩ се повишиха с 0.2% до 1 785.80 долара. В други страни паладият нарасна с 0.1% до 1 926.06 долара за унция, платината падна с 0.4% до 825.59 долара, а среброто се понижи с 0.4% до 17.89 долара.

Днес в 17:30 часа ще разберем от Администрацията за енергийна информация данните от инвентаризацията на суров петрол в САЩ. Нивото на запасите влияе върху цената на петролните продукти, което може да повлияе на инфлацията.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.