Германският DAX се понижи с 12.2%

13 март 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Щатският долар се търгува с повишение в петък на фона на задълбочаващата се паника за корона вируса. Европейската централна банка разочарова инвеститорите, като не понижи основния лихвен процент. ЕЦБ предостави в четвъртък стимулиращ пакет, предоставяйки заеми на банките с лихви по-ниски от 0.75% и увеличава покупките на облигации. Федералният резерв предложи да осигури 1.5 трилиона долара краткосрочна ликвидност на пазарите, но инвеститорските очаквания са ФЕД да отиде още по далеч, за да възстанови спокойствието на пазарите. Италия постави цялата си държава под карантина, за да се опита да забави вируса. Еврото се търгуваше на 1.1181 долара, след спад от 0.72% в четвъртък след решението на ЕЦБ. За последната седмица единната валута се е понижила с 0.9%.Срещу английската лира долара се понижи до 1.2585 долара по време на азиатската сесия в петък. Спрямо швейцарският франк, долара се разменяше при курс от 0.9450 долара за франк, след като в четвъртък франка реализира ръст от 0.7% спрямо долара. Доларът се задържа стабилен на ниво около 104.62 йени.

Общоевропейският индекс Soxx 600 се понижи с 11%, като акциите на някой превозвачи се понижиха с 12.8%, след обявената забрана от Доналд Тръмп за пътувания до САЩ от 26 европейски държави. FTSE 100 загуби 9.8%, френският CAC 40 се понижи с 12.3%, а германският DAX падна с 12.2%. Италианските акции завършиха борсовата сесия с почти 17% понижение. Световната здравна организация (СЗО) обяви огнището на корона вирус за пандемия в сряда. Акциите на телекомуникационната корпорация Altice Europe се понижиха с 21% по време на следобедната търговия.

Акциите в Азия отбелязаха  загуби в петъчната сутрин, след като акциите на Уолстрийт отбелязаха исторически спад през нощта, тъй като опасенията за корона вируса продължиха да тежат върху настроенията на инвеститорите. Фондовата борса на Тайланд заяви, че търговията с всички ценни книжа е временно спряна. Японският Nikkei 225 беше сред най-големите губещи сред основните пазари в региона, тъй като се понижи със 7.97% по време на сутрешната търговска сесия, след като по-рано се понижи с 10%.

Цените на златото се понижиха в петък и бяха на път да отчетат най-големия си седмичен спад от близо седем години. Спот цената на златото се понижи с 0.9% до 1562.30 долара за унция. За последната седмица цената на златото се е понижила с около 6.7% най-голямото понижение от юни 2013 г. Фючърсите на злато в САЩ се понижиха с 1.7% до 1563.10 долара за тройунция. Паладия се повиши с 1.4% до 1856.88 долара за унция. Като падна с около 20% в предишната сесия , докато платината се повиши с 0.1% до 763.72 долара. И двата метала обаче се бяха отправили към най-големия си седмичен спад. Среброто се понижи с 2.4% до 15.44 долара за унция.

Цените на петрола се понижиха за трети пореден ден в петък, като един барел от сорта Brent отбеляза най-големия си седмичен спад от 1991 г. насам, а щатският петрол се насочи към най-лошата си седмица от 2008 г. насам, тъй като паниката за намаляване на търсенето от избухването на корона вируса завладя пазар. Brent се понижи с 67 цента, или с 2%, до 32.55 долара за барел, след като в четвъртък се понижи с над 7%. Лекият суров петрол сорт (WTI) се понижи с 66 цента, или 2.1% до 30.84 долара, след като по-рано падна с повече от 1 долар. Голямото предлагане от страна на саудитска Арабия и Обединените арабски емирства засилва натиска върху цените след срива на споразумението за подкрепа на цените с русия миналата седмица. Цените на петрола също бяха повлияни от рекордното понижение на пазарите на акции.

Днешният ден е беден на икономически събития.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.