31 януари 2022 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Последната седмица на януари завърши с допълнителното засилване на щатския долар след заседанието на Фед, както и положително представяне при основните щатски индекси. Въпреки това купувачите и продавачите продължават да се борят за пазарната посока след рязката разпродажба на Уолстийт, която се разви през януари. Тази седмица се очаква допълнителна волатилност, тъй като ще разберем решенията на АЦБ, ЕЦБ и централната банка на Австралия, свързани с техните планове за справяне с нарастващата инфлация. Активността на пазарите се очаква да се запази до последния ден от седмицата, когато ще бъдат публикувани резултатите от неселскостопанската заетост в САЩ.
Австралийската икономика се радва на силен период на растеж през последните месеци, след като стриктните ограничения бяха премахнати. Пазарът на труда сега е по-силен, отколкото беше преди пандемията, потреблението е по-стабилно, докато инфлационният натиск изглежда се засилва. Въпреки това последните данни от PMI предполагат, че последствията от Омикрон са задържали икономическия растеж през януари и има риск забавянето в Китай да се прехвърли в Австралия, като се имат предвид тесните им търговски отношения. Поради това централната банка на Австралия се очаква да предприеме балансиращ план във вторник по време на срещата си. Анализаторите прогнозират, че подобренията в икономиката предполагат лихвите да се повишат тази година, както и банката да обяви прекратяване на програмата си за изкупуване на държавни облигации. При всички положения решението на регулатора ще повлияе върху силата на австралийския долар в близко бъдеще.
Банката на Англия вероятно ще продължи със затягането на паричната политика, когато приключи заседанието си в четвъртък. Инфлацията е изключително „гореща“, пазарът на труда е силен, а вълната на Омикрон не остави никакви белези върху икономиката според последните бизнес проучвания. Следователно пазарите са оценили почти изцяло възможността от увеличение на лихвените проценти с четвърт пункт до 0.5%. Това е нивото, което банкерите преди това посочиха като праг за започване на намаляване на обема на облигациите през март, което на практика ще послужи като намаляване на ликвидността от пазара. Повишаването на лихвите от страна на Банката на Англия ще има потенциал да подкрепи поскъпване при британския паунд. Актуализираните прогнози за инфлацията също ще привлекат вниманието на инвеститорите.
Европейската централна банка вече изложи плановете си за продължаване на покупките на активи през тази година, като същевременно посочи, че повишаването на лихвените проценти е малко вероятно поради потиснатите средносрочни перспективи за инфлацията. Дори президентът Лагард призна това като каза, че „цикълът на икономическо възстановяване в САЩ изпреварва този в Европа, така че имаме всички причини да не действаме толкова бързо, колкото Фед“. Това предполага, че ЕЦБ ще изостане от другите големи централни банки в повишаването на лихвите и означава, че перспективата за еврото остава отрицателна. Политическият риск също е отново на радара на инвеститорите. Възможността за предсрочни избори в Италия нараства, президентските избори във Франция наближават, а геополитическото напрежение в Украйна изглежда не се охлажда. Преди срещата на ЕЦБ се очаква публикуването на важни данни, включително БВП за четвъртото тримесечие и последните статистически данни за нивото на инфлацията.
Важните новини за деня започват от 9:00 часа с индекса на вносните цени в Германия, след което в 12:00 часа ще бъдат публикувани стойностите на прогнозния БВП за еврозоната. В 15:00 часа ще бъдат обявени данните за инфлацията в Германия.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.