След неотдавнашните резултати от изборите анализаторите оценяват вероятните въздействия върху енергийния, стоковия и минния сектор в случай на администрация, ръководена от републиканците.
Завръщането на президента Тръмп е сигнал за потенциално търговско напрежение и регулаторни промени, които биха могли да оформят тези отрасли през следващите няколко години. Според анализаторите за суровините и металите перспективите са смесени.
UBS предупреждава, че републиканската администрация може да поднови митата върху китайския внос, което може да се отрази на търсенето на индустриални метали. Те подчертават, че предложените мита за Китай могат да достигнат 60%, което ще увеличи натиска върху световната търговия и промишленото производство и ще създаде рискове за понижаване на цените на металите, отчасти поради по-силния долар и по-високите реални лихвени проценти.
Въпреки това UBS очаква, че Китай може да компенсира загубите от износа със стимулиране на вътрешното търсене, за да смекчи тези въздействия.
В областта на минното дело UBS отбелязва, че тарифните рискове биха могли да имат по-широки последици, ако се разпространят в световен мащаб, особено ако Камарата на представителите въведе 10% тарифа върху целия внос.
Те обясняват, че това може да предизвика ответни тарифи в световен мащаб, което да доведе до по-нататъшен спад на цените на металите и забавяне на възстановяването на пазара.
UBS оценява, че сценарият с глобални тарифи може да намали БВП на Китай през 2026 г. с 200 базисни пункта, а глобалния БВП – с 90 базисни пункта в сравнение с базовите прогнози.
Според банката обаче, ако Тръмп успее да смекчи конфликтите, деескалацията на геополитическата обстановка в райони като Близкия изток може да окаже натиск за намаляване на цените на петрола, което може да противодейства на стремежа на ОПЕК+ за повишаване на цените.