11 ноември 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Волатилността на валутните пазари значително се увеличи поради драстичните мерки, които Доналд Тръмп възнамерява да предприеме свързани с оспорването на резултатите от президентските изборите в САЩ. Републиканците не са готови да признаят победата на Джо Байдън и това може да доведе до възпрепятстване на плавното прехвърляне на властта, което без съмнение ще се отрази неблагоприятно върху инвеститорските настроения. Американският долар не успя да затвърди печалбите по време на вчерашната сесия, а основната причина е тревожността свързана с икономическото развитие на страната, която беше изразена от някои председатели на ФЕД. Опасенията са свързани с евентуалното прилагане на нови епидемични мерки на територията на страната, след като експерти предвиждат нивото на заразени скоро да достигне 200 хиляди на ден, което насочва вниманието към решенията свързани с фискалните и парични стимули през предстоящите месеци.
Британският паунд беше най-добре представящата се валута във вторник. По-доброто представяне на валутата се дължи основно на по-лошите икономически данни за Еврозоната и колебливото представяне на щатския долар. Данните от пазара на труда показаха смесени резултати, като нивото на заетостта се понижи до 4.8% спрямо 4.5% през предходния месец, но средните почасови доходи във Великобритания се увеличиха. Едновременно с това, станахме свидетели на драстично влошаване при немския индекс на ZEW, който отчете ниво от 39 пункта, което е по-ниско от прогнозите на анализаторите и 17.1 пункта по-ниско спрямо предходния месец. Това е индикация за предстоящо влошаване на европейските икономики, което може да доведе до втора рецесия в Еврозоната и поевтиняване на единната валута.
Фондовите пазари прекъснаха възходящото рали от понеделник, тъй като активите убежище остават силно търсени, а технологичните компании са под напрежение, след като инвеститорите установиха, че добрата на пръв поглед новина за разработването на ваксина срещу Covid-19, все още е далеч от крайната фаза. Фармацевтичният гигант Pfizer е изправен пред много препятствия преди одобрението и разпространението на ефективна ваксина, които могат да отнемат повече от няколко месеца преди да се стигне до масово производство.
Цените на петрола продължиха да се покачват, след като новината за нова ваксина абстрахира вниманието на инвеститорите от евентуалните последици причинени от ограничителните мерки. В резултат на това, фючърсите на сорта Brent поскъпнаха до близо 43 долара за барел, а цената на лекия суров петрол WTI се повиши до 41.36 долара за барел.
Централната банка на Нова Зеландия запази основната лихва непроменена на 0.25% по време на азиатската сесия, което повиши валутата на страната с повече от 1% преди отварянето на европейските пазари. Други по-важни събития за деня са публикуването на доклада на ОПЕК и изявлението на Кристин Лагард в 15:00, която е председател на Европейската централна банка.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.