Влиянието на ФЕД върху златото

21 юни 2022 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Благородният метал активно увеличава потенциала си, използвайки нестабилната геополитическа ситуация. Златото получи силна подкрепа от Федералния резерв след повишаването на лихвите. На този фон стратезите на пазара на благородни метали се активизираха, обещавайки на златото така наречените „златни планини“ под формата на увеличение на цената до $5000 в дългосрочен план. Възходящата тенденция на благородният метал стартира в средата на миналата седмица след обобщаване на резултатите от срещата на Фед. Централната банка повиши основния лихвен процент със 75 базисни пункта и ревизира прогнозата за инфлацията в САЩ, като я повиши за текущата година от 4,3% на 5,2%.  Покачването на благородният метал бе улеснено от отслабването на американската валута с 1,6%. Спадът на долара компенсира натиска след повишаването на лихвения процент на Фед. В резултат цената на златото се повиши с 0,9%, достигайки $1855.

По отношение на настоящата стратегия на Фед много участници на пазара са положителни. Някои обаче смятат, че централната банка малко закъснява с повишаването на лихвите, така че сега й е трудно да овладее високата инфлация. При сегашната ситуация Фед е готов да се бори с ускорението именно чрез повишаване на лихвения процент, което оказва натиск върху котировките на златото. Интересът към златото като сигурен актив може да отслабне значително, ако Фед успее да задържи инфлацията в определени граници, без да провокира рецесия в САЩ. Не само инвеститорите, но и много държави вървят по пътя на натрупване на златни резерви. Според експерти интересът към попълване на златните резерви от развиващите се страни се обяснява с желанието за минимизиране на рисковете в случай на нова криза. Важен двигател на закупуването на злато от държавите с развиващи се пазари е намаляването на доверието в световните валути – долара и еврото.

Според анализатори тази тенденция ще продължи и в близко бъдеще. Цените на златото се поддържат от очакванията за глобална рецесия, които се допълват от рекордна инфлация и геополитическо напрежение, по-специално руско-украинския конфликт, липсата на компромис между САЩ и Китай относно Тайван и др. Експертите обръщат внимание на възможни сериозни промени в световната финансова система, които предполагат намаляване на влиянието на зелените пари и укрепване на регионалните валути, по-специално юана, рублата и рупията. Целта на мащабните покупки на злато от редица държави е не само да диверсифицират резервите, но и да предпазят от инфлация. В същото време благородният метал се конкурира с други защитни активи – депозити в щатски долари и държавни облигации на САЩ.

Според експерти златото ще остане под натиск през следващите месеци, тъй като Фед ще продължи да повишава лихвата до 3% до края на 2022 г. и да изтегля доларовата ликвидност като част от програмата за количествено затягане. Експертите очакват цената на златото да остане в целевия диапазон от $1,760-$1,950 за 1 тройунция до края на 2022 г.

Днес в 15:30 часа българско време предстои да бъдат публикувани данните за продажбите на дребно в Канада. От 17:00 часа ще бъдат публикувани данните за продажбите на недвижими имоти в САЩ.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.