Вирусът отново натиска пазарите

02 юли 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

 
Доларът нямаше ясна посока в сравнение с по-чувствителните към растежа валути в четвъртък, след представените динамични американски и европейски икономически данни, но подновени притеснения относно коронавируса. Настроението на пазара получи допълнителен тласък от новината, че ваксината COVID-19, разработена от немската фирма за биотехнологии BioNTech и американския фармацевтичен гигант Pfizer, показа потенциал и се понася добре в ранните етапи на изпитванията върху хора. Стерлингът се търгуваше на 1.2477 долара без промяна в началото на търговията в четвъртък, но добави 1.1% тази седмица. Австралийският долар се търгуваше на 0.6919 долара, добавяйки 0.7% за седмицата. Еврото се промени на 1.1252 долара, като запази печалбата си от 0.3% от началото на седмицата. Производствената дейност в САЩ се възстанови повече от очакваното през юни, докато индексът на производствената активност на Института за управление на доставките (ISM) достигна своя максимум за 14 месеца, когато фирмите и предприятията възобновиха дейността си. Подобни проучвания, проведени в Китай, Германия и Франция, показват възстановяване на производствената активност, докато националният доклад за заетостта на ADP показва, че броят на работните места през юни се е увеличил с 2.399 милиона работни места. Данните от май бяха ревизирани нагоре, за да покажат 3 655 милиона увеличение на заплатите вместо спад от 2.76 милиона, както беше изчислено по-рано. Срещу йената доларът се търгуваше на 107.45 йени, падайки с 0.4% ден по-рано.

Цените на петрола паднаха в четвъртък, след като САЩ видяха най-големия еднодневен скок в случаите на коронавирус, а Калифорния възобнови някои блокиращи мерки, като предизвика опасения, че повторното появяване на COVID-19 ще спре възстановяването на търсенето на гориво. WTI падна с 10 цента или 0.3% до 39.72 долара, за разлика от ръста от 1.4% в сряда. Brent падна с 6 цента или с 0.1% до 41.97 долара за барел, след като се увеличиха с 1.8% в предишната сесия.

Цените на златото паднаха в четвъртък, като спаднаха от почти осемгодишен връх в предишната сесия, тъй като силните данни в САЩ и надеждата за потенциална ваксина срещу COVID-19 повлияха негативно на кюлчетата. Спот златото се понижи с 0.2% до 1 767.11 долара за унция, след като в сряда удари 1 788.96 долара, най-високото ниво от октомври 2012 г. Фючърсите на златото в САЩ падна с 0.2% до 1 777.30 долара. Паладият се покачи с 0.3% до 1 909.70 долара за унция, платина – с 0.2% до 813.94 долара, а среброто – с 0.2% до 17.97 долара.

Днес от 15:30 часа българско време ще разберем данните за първоначалните искове за безработни, както и степента на безработица в САЩ.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.