25 септември 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доза оптимизъм отново взе превес при британската лира, след като бяха обявени нови мерки за защита на работните места във Великобритания. Опасения от втората вълна на Covid-19 е основната причина, поради която Обединеното кралство предприема действия за ограничаване на инфекциите. Британският канцлер Риши Сунак разкри нови планове за субсидиране на заплатите на служителите, които не са се върнали на работа на пълен работен ден, но работят поне една трета от обичайните си часове. Очаква се този план да влезе в сила през месец ноември. Тези мерки са опит за предотвратяване на икономическото забавяне, което е вероятно да настъпи, ако страната претърпи втора вълна. Подобно на Франция, Великобритания съобщава за най-много нови случаи на вируси от началото на пандемията. Притесненията относно икономическите перспективи на Великобритания, накараха председателят на централната банка в Англия Андрю Бейли да напомни на всички, че не се изключва и възможността за отрицателните лихвени проценти. Докато GBPUSD поскъпна по време на вчерашната сесия, щатската валута задържа печалбите си спрямо японската йена и се повиши за пети пореден ден спрямо швейцарския франк. Доларовият индекс се повиши до 94,46 пункта, след като по-рано през деня достигна до 94,59, което е най-високото ниво на индекса от 24 юли. Канадският долар се представи най-добре от основните валути по време на вчерашната сесия. Въпреки че страната на практика претърпява втора епидемична вълна, това не попречи на USDCAD да поскъпне до 1.33. Слабото възстановяване на някой от основните валути не отхвърля споделеното чувство за несигурност, което е породено от извънредната ситуация, която според мнозина е далеч от своя край. Австралийският долар беше най-слабата от основните валути по време на вчерашната търговия, след като поевтиня за пети пореден ден и достигна най-ниското си ниво от 20 юли насам. Австралия остава една от страните с най-дълъг период на въведена карантина, а заместник-губернаторът на Резервната банка на Австралия намекна за нови стимули, като се обмислят възможности за намаляване на лихвените проценти и количествено облекчаване през октомври или ноември.
Инвеститорите бяха приятно изненадани от данните за продажби на нови жилища, които отчетоха повече от 1 милион продадени имота за месец август. В комбинация с рекордно ниските лихвени проценти, перспективите за бъдещето търсене на жилища остават положителни. Коментарите на президента на Фед в Сейнт Луис Джеймс Булард също бяха обнадеждаващи, акцентирайки върху възможността за пълно икономическо възстановяване до края на 2020г, докато Джером Пауъл набляга върху нуждата от повече стимули.
Цените на петрола поскъпнаха в четвъртък с близо 2%. Трябва да се отбележи, че опасеният от втора вълна на коронавируса продължават да влияят негативно върху търсенето на „черното злато“.
По-важните събития за деня са в 15:30 часа, когато ще бъдат публикувани данните за поръчките на трайни стоки в САЩ, а в 22:10 ще чуем изявлението на члена на Федералния комитет за операции на открития пазар – Джон Уилямс.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.