12 юни 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Сигурният швейцарски франк и йената продължиха да нарастват в петък. Доларът също се засили спрямо рисковите валути, след като световните цени на акциите паднаха на фона на нови съмнения за бързо възстановяване на световната икономика. Съмненията за икономиката произтичат отчасти от ужасяващата икономическа оценка на Федералния резерв на САЩ, както и от опасенията за нови коронавирусни инфекции, въпреки че някои анализатори твърдят, че корекция в борсата е неизбежна след митингите в САЩ. Швейцарският франк се повиши до 0.94395 за долар, като достигна тримесечен връх от 0.9376 в четвъртък. През последните две седмици франкът възстанови загубената си позиция спрямо еврото, търгувайки се на стойност от 1.0665. Йената също се повиши до 106.79 йена за долар. В четвъртък тя достигна месечен максимум от 106.58, като добави 3.1%. След двудневна среща ФЕД обяви в сряда, че планира години на спешна подкрепа за американската икономика. Въпреки че това очевидно предизвика разпродажби на акции, анализаторите казват, че служителите на ФЕД винаги са били предпазливи, особено в сравнение с бичи настроенията на финансовите пазари преди началото на тази година. Напрежението между САЩ и Китай показва ограничени признаци на облекчаване, докато следващата седмица Европа ще бъде изправена пред тежки преговори за плана си за възстановяване. Инвеститорите също се притесняват от нови коронавирусни инфекции, тъй като светът постепенно се завърна към нормалното си ежедневие, след като беше спрял, за да овладее разпространението на болестта. В САЩ, според анализ на Ройтерс, броят на новозаразените леко се е увеличил след пет седмици на спад. Отчасти това увеличение се дължи на допълнителни тестове, които достигнаха рекордно ниво от 545 690 теста за един ден на 5 юни, но оттогава паднаха.
Цените на петрола паднаха в петък рано сутринта, което доведе до значителни загуби през нощта на фона на нарастващите случаи на коронавирус в САЩ тази седмица, засилвайки перспективите за втора вълна при най-големия потребител на петрол и гориво в света. WTI падна с 1.32 долара или близо 4% до 35.02 долара за барел, след като в четвъртък падна с над 8%. Brent се понижи с 1.15 долара или с 3% до 37.40 долара за барел, което е почти 8% през предходната сесия.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.