Валутите убежища с ръст в петък

6 януари 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

По време на търговията в петък валутите убежища като йената отчетоха повишение, след като при американска операция на летището в Багдад бе убит Касим Сюлеймани, който е висш ирански военен. Новината за отстраняването на Сюлеймани доведе до допълнително изостряне на напрежението между САЩ и Иран, като някои наблюдатели изразиха безпокойство, че това действие може да доведе до ответна реакция от страна на Иран, в резултат на което да видим ново дестабилизиране на ситуацията в Близкия изток. Тези събития доведоха до бягство на инвеститорите от по-рисковите активи и засилване на търсенето на активи убежища като йената. Японската валута завърши петъчната търговия с ръст от половин процент до почти 108 йени за долар. Това е най-доброто представяне за йената за последните два месеца. В същото време швейцарският франк, който се смята за другата основна валута убежище се изкачи до 4-месечен максимум спрямо еврото, приключвайки търговията на нивата около 1.0825.

Доларовият индекс, който показва изменението на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути завърши деня с лек ръст от 0.08 на сто до нивото от 96.60 пункта. Еврото приключи търговията с понижение спрямо американските пари до равнището от 1.1160 долара за евро. По-рано през деня двойката EUR/USD отстъпи за кратко до 1.1125, но впоследствие единната валута успя да неутрализира част от загубите си. На отрицателна територия приключи и британският паунд, който затвори търговията с понижение от 0.2% до 1.3117 долара за паунд.

Златото отчете рязко повишение, възползвайки се от повишаването на напрежението в Близкия изток между САЩ и Иран. Жълтият метал поскъпна с повече от процент, достигайки най-високото си ниво от четири месеца насам. Спот цената на благородния метал нарасна до 1547.19 долара за тройунция. Фючърсите върху метала затвориха търговията в зоната около 1550 долара. „Изгледите към момента са, че златото и среброто ще продължат със стабилното си представяне, което започнаха още през декември. Особено в настоящата ситуация на повишено геополитическо напрежение в Близкия изток“, заяви в свой коментар Оле Хансен, финансов анализатор в Saxo Bank. Фючърсите върху среброто се изкачиха до двумесечен максимум, след като в последния работен ден на изминалата седмица регистрираха ръст от 0.7 на сто до 18.26 долара за тройунция. Платината поскъпна с 1.3% до 990.80, докато паладият се задържа без сериозно изменение за деня на нивото от 1957.49 долара. На седмична база обаче металът отчете ръст от 3%.

Опасността от военен сблъсък между САЩ и Иран доведе до рязко поскъпване при петрола. Фючърсите на американския лек суров петрол завършиха петъчната търговия с повишение от 2.10 долара или 3.4% до 63.28 долара за барел. В същото време фючърсите на базирания в Лондон сорт Брент се покачиха с 2.30 долара или 3.4% до равнището от 69.16 долара. „Очакванията ни са за малки епизодични сблъсъци, най-вече на иракска територия. Поне към момента не очакваме сериозен военен конфликт в региона“, коментира ситуацията финансовия анализатор Хенри Роум. „Иран най-вероятно ще възобнови набезите си по отношение на търговското корабоплаване в Персийския залив. Не е изключено да пристъпи дори и към военни учения в региона с цел временно прекъсване на корабоплаването“, допълни още Роум.

Wall Street завърши с понижение последния работен ден от изминалата седмица, отчитайки най-слабата сесия за последния един месец. Индексът на сините чипове Dow Jones спадна с малко над 230 пункта до нивото от 28 635. Широкият измерител S&P 500 отстъпи с 0.7% до 3234.80 пункта. Технологичният Nasdaq изтри 0.8% от стойността си, затваряйки на ниво от 9020.70. При акциите най-сериозни загуби претърпяха книжата на авиокомпаниите, тъй като поскъпването при петрола породи притеснения сред инвеститорите от намаляване на печалбите. На облигационните пазари доходността по 10-годишните облигации спадна до 1.79%. Спад имаше и при доходността по 30-годишните щатски дългови книжа, които достигнаха 2.24%.

В Европа водещите индекси показаха смесено представяне. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 завърши със спад от 0.4%. Най-лоши резултати реализираха автомобилния и развлекателния сектор. Компаниите от енергийния сектор бяха на другия полюс, отчитайки ръст от близо процент за деня, подкрепени от силното представяне при петрола. Британският FTSE 100 нарасна с 0.25 на сто до 7622.40 пункта. Германският Dax 30 завърши сесията със спад от 1.25% до 13 219 пункта. Френският бенчмарк CAC 40 завърши деня почти без изменение на нивото от 6044.16 пункта. Поскъпването при петрола се отрази негативно на книжата на авиокомпаниите. Акциите на Lufthansa и Air France се понижиха съответно със 7% и 8%, на фона на очакванията за спад при печалбата поради по-високите петролни цени.

Сред по-важните икономически събития от днешния ден правят впечатление данните за бизнес активността в сектора на услугите в еврозоната и във Великобритания, които ще бъдат публикувани съответно от 11:00 и 11:30 часа българско време. На обяд в 12:00 ни очакват и данните за индекса на производствените цени в еврозоната за месец ноември. В 16:45 ще бъде представен и прогнозния индекс на бизнес активността в американския сектор на услугите за месец декември.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.