Британският паунд достигна седмичен максимум спрямо долара

15 април 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Британският паунд поскъпна по време на търговията в сряда и достигна едноседмичен максимум спрямо щатския долар. Валутата регистрира трети пореден ден на покачване, а основен двигател за растежа на паунда е напредването във ваксинационната програма на Великобритания. Оставката на Андрю Халдейн, който е главен икономист на Английската централна банка, е друг важен фактор, който подпомогна ръста на британската валута. Икономистът беше сред най-оптимистично настроените представители на централната банка за перспективите пред възстановяването на британската икономика от пандемията. През февруари Андрю Халдейн сравни инфлацията с тигър, който може много лесно да бъде раздразнен. „Въпреки че е много наблюдателен, напускането на Халдейн не бива да се разглежда като промяна в перспективите за британския паунд, тъй като не е било планирано затягане на паричната политика от Английската централна банка в рамките на следващите няколко месеца“, коментира Петр Карпата, валутен стратег в ING.

Златото отчете поевтиняване в сряда поради покачването на доходността по държавните облигации на САЩ, което отслаби привлекателността на метала. Спот цената на златото отстъпи с 0.57% до 1 736 долара за тройунция. „Второто тримесечие вероятно ще доведе сериозни насрещни ветрове за благородния метал, предвид факта, че очакванията ни са за временно засилване на долара“, коментира пред CNBC Суки Купър, анализатор в Standard Chartered. „Но след това прогнозите ни са, че зелените пари ще загубят позиции и ще подновят низходящия тренд. Очакваме, че интересът към метала ще се върне поради отслабването на долара и покачването на инфлационните очаквания на инвеститорите“, допълни още Купър.

Петролът реализира повишение на фона на голямото понижаване в запасите, което сигнализира за увеличаване на търсенето. За седмицата до 14 април петролните запаси в САЩ са намалели с 5.88 млн. барела при прогноза от страна на експертите за свиване с 2.89 млн. Фючърсите на американския лек суров петрол се повишиха с 3.69% до 62.73 долара за барел, а цената на сорта Brent отчете поскъпване с 3.55% до 66.20 долара.

Wall Street приключи търговската сесия със смесени резултати. Индексът на сините чипове Dow Jones се повиши с 0.28% до 33 789 пункта, а S&P 500 и Nasdaq отчетоха понижения с 0.26% и 1.13%. Книжата на компаниите от технологичния сектор бяха сред най-губещите по време на вчерашната търговия. На другия полюс бяха компаниите от банковия сектор. Акциите на Wells Fargo поскъпнаха с 5.51%, книжата на Morgan Stanley се повишиха с 1.57%, а акциите на Goldman Sachs добавиха 2.27%, тъй като финансовите резултати на компанията за изминалото тримесечие значително надхвърлиха прогнозите на анализаторите.

По-важните новини започват в 9:00 часа българско време, когато ще бъдат публикувани стойностите на инфлация в Германия. В 15:30 часа се очакват данните за продажбите на дребно в САЩ за месец март, както и молбите за помощи на безработни.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.