11 юни 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Доларът приключи търговията в сряда с понижение, отстъпвайки до нов 3-месечен минимум, след като Федералния резерв остави паричната си политика без промяна. На приключилото вчера двудневно заседание, Американската централна банка запази основните си лихви в диапазона 0.00-0.25%, като от институцията заявиха, че лихвите ще останат на сегашните нива до 2022 година или до пълното възстановяване на икономиката. В същото време банката ще продължи с покупките на активи с цел стабилизирането на американската икономика от негативните последици от коронавируса. „С цел по-ефикасното подпомагане на потока от финансиране под формата на кредити за бизнеса и домакинствата, Федералния резерв ще увеличи притежанията си от ценни книжа, обезпечени с ипотеки. Целта на мярката е да се осигури безпроблемното функциониране на пазара, както и по-ефективното настройване на монетарната политика към по-облекчени финансови условия“, се казва в съобщението от Комитета по отворените пазари. Прогнозите на Американската централна банка са за свиване на БВП на САЩ с 6.5% за тази година и равнище на безработицата от 9.3%. За 2021 и 2022 година прогнозите са за ръст на брутния вътрешен продукт, съответно с 5% и 3.5%. По отношение на безработицата, очакванията са тя да спадне, съответно до нивата от 6.5% и 5.5%. „Задълженията и отговорностите на Федералния резерв се отнасят до всички домакинства и бизнеси в страната. На фона на това ние сме задължени да използваме всички налични средства и инструменти, за да гарантираме пълното и стабилно икономическо възстановяване“, заяви по време на пресконференцията вчера председателя на Фед Джеръм Пауъл.
Решението на Федералния резерв да запази лихвите без промяна се отрази негативно на долара. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути спадна с 0.26% до 96.07 пункта. В същото време еврото приключи деня с ръст от 0.4 на сто до 1.1375. Това е най-доброто представяне за единната валута от 10 март насам. Британският паунд скочи до 1.2812, но не успя да задържи позициите си и в крайна сметка ограничи поскъпването за деня до 1.2740 долара за паунд. Йената отчете ръст за трета поредна сесия. Японската валута се покачи с 0.67% до 107.12 йени за долар. От началото на седмицата йената е с ръст от почти 2.3%.
Златото се изкачи до седмичен максимум, след като от Фед оставиха паричната си политика без промяна. Спот цената на благородния метал се повиши с 1.32% или 22.60 долара до нивото от 1738.60 долара за тройунция. „Златото нарасна след решението на FOMC и изявлението на Пауъл. Макар че прогнозите на централната банка очертават мрачна картина за американската икономика, те не са неочаквани“, коментира пред CNBC Джим Уикъф, старши пазарен анализатор в Kitco Metals. „Не видяхме нищо положително след тази среща на FOMC. Това, което стана ясно е, че лихвите ще останат на нива, близки до нулата до 2022 година. В известен смисъл това е положително за златото“, допълни още Уикъф. Фючърсите на среброто също регистрираха понижение, изтривайки 3.06% от стойността си като в края на деня се търгуваха на нивата около 18.10 долара за тройунция. На петролните пазари черното злато направи поредното си добро дневно представяне. Фючърсите на американския лек суров петрол нараснаха с 0.39% до 39.10 долара за барел. В същото време цената на международния сорт Брент отчете минимално покачване от 0.10% до 41.22 долара.
Основните индекси на Wall Street показаха смесени резултати вчера на фона на решението за лихвените равнища на Федералния резерв. Индексът на сините чипове Dow Jones изгуби 1.04% от стойността си, затваряйки на 26 990 пункта. Широкият измерител S&P 500 отстъпи с почти половин процент до 3189.14. Технологичният Nasdaq успя да завърши с ръст от 0.67%, достигайки за първи път нивото от 10 000. Малко преди затваряне на сесията индексът се търгуваше на ниво от 10 020.35. При акциите Microsoft и Apple записаха ръстове, съответно от 4.5% и 3%. Amazon и Alphabet пък реализираха покачвания от 2.23% и 1.2%. На облигационните пазари доходността при 10-годишните щатски държавни ценни книжа се понижи до 0.73%. В същото време доходността по 30-годишните дългови инструменти отстъпи до 1.50%.
Водещите фондови пазари в Европа се оцветиха в червено. Най-сериозна загуба претърпя френския CAC 40, който спадна с 0.82% до 5053.42 пункта. Британският FTSE100 отстъпи с 0.1 на сто до 6329.13, докато германския Dax 30 изтри 0.7% от стойността си, достигайки 12 530.16 пункта. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 затвори сесията на ниво от 368.15.
Сред по-важните икономически събития от днешния ден се открояват данните за основния индекс на потребителските цени в САЩ за месец май. Данните се очаква да бъдат обявени в 15:30 часа българско време. Пак по същото време ще бъдат обявени и седмичните новини за новоподадените молби за помощи при безработица. Очакванията на експертите са за 1.55 млн. нови молби за седмицата до 6 юни.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.