30 януари 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Без изненади премина края на първото заседание за новата година на Федералния резерв. В края на двудневната среща, централните банкери запазиха паричната политика без промяна като целевия диапазон на лихвите продължава да е в интервала от 1.5% до 1.75%. Подобно на срещата през декември и сега решението за лихвените нива бе взето единодушно. Всички десет члена на Комитета по отворените пазари гласуваха монетарната политика да бъде оставена без изменение. От Фед съобщиха също и че ще продължат с програмата за покупка на краткосрочни облигации на стойност 60 млрд. долара месечно. По време на пресконференцията след заседанието председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл заяви, че се очаква покупките на краткосрочни облигации да продължи до април. По отношение на икономическата активност, Пауъл заяви, че икономиката продължава да бележи „умерен“ темп на нарастване, с оглед на стабилното представяне на трудовия пазар. От FOMC посочват, че домакинските разходи са показали „умерен“ ръст спрямо предходното „силно“ нарастване. По отношение на инфлацията, централните банкери са на мнение, че настоящата лихвена политика е благоприятна и способства достигането на целевото ниво от 2%. Пауъл не пропусна да коментира и актуалните събития около коронавируса в Китай. От Федералния резерв са на мнение, че вируса ще окаже неблагоприятно въздействие върху китайската икономика, ограничавайки нейния растеж. Според председателя на Фед обаче все още не може да се каже със сигурност какво и до колко ще е влиянието на епидемията както върху икономиката на Китай, така и върху световната икономика като цяло.
Запазването на паричната политика от Федералния резерв без промяна даде тласък на щатската валута. Доларовият индекс, който измерва как се представят зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути нарасна до 97.87 пункта. От началото на годината доларовият индекс е реализирал ръст от 1.8%. В същото време еврото записа нов слаб резултат. Единната валута отстъпи с 0.15% до 1.1003 като това е най-ниското равнище от 29 ноември насам. Австралийският долар запази позициите си, завършвайки търговията на нивото около 0.6761. В началото на седмицата австралийската валута се срина до 3-месечно дъно след слабите данни за инфлацията в страната. Британският паунд пък отстъпи с 0.1 на сто до 1.3020 долара за паунд, след като инвеститорите са в очакване на заседанието на Английската централна банка.
Златото поскъпна по време на търговията в сряда на фона на притесненията на пазарните участници, че разпространението на коронавируса ще окаже негативно въздействие върху икономическия растеж. Спот цената на благородния метал регистрира покачване от 0.65% за деня до 1577.07 долара за тройунция. Фючърсите върху метала се повишиха с 0.4% до 1576.30 долара. „Освен фактора Фед, причините за интереса на пазарните участници към златото се коренят и в неизвестността около въздействието, което ще има епидемията в Китай върху следващите икономически данни, които предстои да видим“, коментира пред CNBC Боб Хаберкорн, пазарен стратег в RJO Futures. Фючърсите на среброто също регистрираха ръст, покачвайки се с 0.2 на сто до 17.48 долара за тройунция, въпреки че по-рано през деня цената падна до 17.35, което бе най-ниското ниво от 23 декември насам. Платината завърши деня на ниво от 982 долара, докато паладият изтри един процент от стойността си, затваряйки на 2265.91 долара за тройунция.
Петролът приключи с понижение вчерашната търговия като това бе шести спад за последните седем дни. Коментарите от страна на ОПЕК, че е възможно петролния картел да прибегне до ново ограничаване на добивите не успя да повлияе положително върху петролните цени. Черното злато продължава да е в капана на страховете около коронавируса, като опасенията на инвеститорите са, че епидемията ще доведе до осезаем ръст на американските петролни запаси. Фючърсите на американския лек суров петрол намаляха с 0.3% до 53.33 долара за барел. В същото време сорт Брент отстъпи с 30 цента до 59.81 долара. „Избухването на епидемията от коронавирус в Китай принуди доста инвеститори на стоковите пазари да прибегнат до сериозни технически разпродажби“, коментира Мишел Салден, старши портфолио мениджър във Vontobel Asset Management.
Решението на Федералния резерв да запази монетарната политика без промяна повлия положително върху водещите щатски индекси. Индексът на сините чипове Dow Jones реализира лек ръст до 28 734.45 пункта. Широкият измерител S&P 500 приключи търговията почти без промяна на 3273.40 долара, а технологичния Nasdaq нарасна с 0.06 на сто, достигайки 9275.16 пункта. На корпоративния фронт акциите на Apple отчетоха ръст от 2% за деня, след като финансовите резултати на компанията за последното тримесечие на миналата година се оказаха по-добри от очакваното. McDonald’s също изненада с по-силни от прогнозираното финансови резултати за последните три месеца на 2019. В резултат на това книжата на компанията нараснаха с близо 2%. На облигационните пазари доходността по 10-годишни облигации спадна до 1.58%. Това доведе до повишение в цената на държавните ценни книжа. Доходността по 2-годишните щатски облигации също намаля, достигайки 1.41%.
Европейските фондови пазари завършиха търговията в сряда на положителна територия. Общоевропейският индекс Euro Stoxx 600 нарасна с половин процент. Френският бенчмарк CAC 40 също реализира покачване от половин процент до 5954.89 пункта. Германският Dax 30 се увеличи с 0.16 на сто до 13 345, докато британския FTSE 100 прибави 0.04% към стойността си, приключвайки деня на нивото от 7483.57 пункта. При акциите LVMH отстъпиха с един процент, след като приходите за последното тримесечие на 2019 година не успяха да оправдаят предварителните прогнози на анализаторите. В същото време книжата на холандската KPN се изстреляха нагоре с 5.6%, след силни данни за приходите и печалбата през последното тримесечие. Добрите финансови показатели тласнаха нагоре и акциите на испанската банка Santander, книжата на която скочиха с 4.4%.
Най-важното събитие от днешния икономически календар е решението за основния лихвен процент на Английската централна банка, което ще бъде оповестено в 14:00 часа. Преобладаващите очаквания на икономистите са, че от АЦБ ще запазят лихвите без изменение на досегашното ниво от 0.75%. Сред другите важни събития от деня правят впечатление данните за нивото на безработица в Германия, които предстои да видим в 10:55 часа българско време. На обяд в 12:00 ще видим и нивото на безработица в еврозоната, както и данните за бизнес климата, икономическото и потребителското доверие във валутния съюз за януари. В 15:30 предстои да излязат седмичните данни за новоподадените молби за помощи при безработица в САЩ, както и прогнозния брутен вътрешен продукт на най-голямата икономика в света.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.