9 февруари 2023 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Президентът Джо Байдън каза в сряда, че не вярва икономиката на САЩ да изпадне в рецесия нито през тази, нито през следващата година, най-уверената му прогноза за съдбата на икономика, която все още е разтърсена от страхове от спад. Запитан в интервю дали смята, че ще има рецесия тази година, Байдън отговори: „Не, или следващата година. От момента, в който ме избраха, колко от експертите казват, че през следващите шест месеца ще има рецесия?“ Икономисти от месеци предупреждават за възможна рецесия, тъй като Федералният резерв на САЩ повиши лихвените проценти, за да укроти високата от десетилетия инфлация. Самият Байдън каза, че е възможна рецесия и по-рано тази седмица каза пред репортери, че рискът е много нисък. Като цяло икономическите данни през последните месеци се движеха в полза на президента, особено след като инфлацията скочи до 40-годишен връх миналото лято и правителствените доклади показаха, че икономиката на САЩ може да се насочи към рецесия. Силният брой работни места миналата седмица, който се случи въпреки съкращенията в технологичния сектор, както и в сектори, чувствителни към лихвените проценти като жилища и финанси, изля студена вода върху пазарните очаквания, че централната банка на САЩ е близо до спиране на цикъла на затягане на паричната политика.
Представители на Федералния резерв в сряда казаха, че се очакват още увеличения на лихвените проценти, тъй като централната банка на САЩ продължава усилията си да охлади инфлацията, въпреки че никой не е готов да предположи, че докладът за горещите работни места от януари може да ги тласне обратно към по-агресивна позиция на паричната политика. Преминаването към процент на федералните фондове между 5,00% и 5,25% „изглежда много разумна представа за това какво ще трябва да направим тази година, за да намалим дисбалансите между търсенето и предлагането“, каза президентът на Федералния резерв на Ню Йорк Джон Уилямс на Събитие на Wall Street Journal, добавяйки, че Фед вероятно ще може да предприеме „по-малки стъпки“ тази година в сравнение с темпото на голяма част от кампанията за затягане. Коментарите на Уилямс бяха първите му след решението на Федералния резерв миналата сряда да смекчи темпото на това, което беше исторически агресивна кампания за повишаване на лихвените проценти за намаляване на високата инфлация. Уилямс е заместник-председател на Федералния комитет за отворения пазар, определящ лихвите, който повиши референтната си овърнайт лихва с четвърт процентен пункт до диапазона 4,50%-4,75%.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.