АЦБ запази лихвите без промяна

19 юни 2020 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Британският паунд се понижи в четвъртък, след като на редовното заседание за юни Английската централна банка запази основата си лихва без промяна. Напълно според очакванията всички членове към Управителния съвет на банката се обявиха за запазване на основния лихвен процент на досегашното равнище от 0.1%. Това, което дойде като новост е, че централните банкери решиха да увеличат със 100 млрд. паунда програмата за количествени улеснения, насочена към покупката на облигации. Така обемът на програмата се увеличава до 745 млрд. паунда. Решението за увеличаване на стимулите идва на фона на негативните новини за състоянието на икономиката. През изминалата седмица бяха публикувани актуалните данни за равнището на брутния вътрешен продукт, като за месец април икономиката на страната се е свила с 20.4% спрямо март. В същото време за първите три месеца на годината британския БВП отчита спад от 10.4% спрямо последното тримесечие на 2019 година. Новината се оказа негативна за паунда, като в края на деня британската валута се търгуваше с понижение от почти един процент до нивото от 1.2425 долара за паунд.

Вчера редовното си заседание проведе и друга водеща централна банка – тази на Швейцария. От институцията запазиха основния лихвен процент без изменение на рекордно ниското ниво от -0.75%. Централните банкери запазват ултра разхлабената си монетарна политика, като заявиха, че в случай на необходимост имат готовност за по-силна намеса на валутните пазари. „Пандемията от коронавируса, както и съпътстващите мерки по нейното овладяване доведоха до силен спад в икономическата активност както в Швейцария, така и по света. Експанзионистичната монетарна политика остава в ход, за да се гарантират благоприятните парични условия в страната“, съобщават от банката. Решението за лихвите доведе до понижение при швейцарския франк, като в края на търговската сесия двойката USDCHF се търгуваше на нивата около 0.9514. Сред останалите водещи валути, еврото записа понижение за деня, отстъпвайки с 0.34% до 1.1205. Доларовият индекс, който показва представянето на зелените пари спрямо кошницата от шест основни валути нарасна с 0.3 на сто до 97.45 пункта.

Доброто представяне при долара нямаше как да не повлияе на златото като в края на вчерашната търговия спот цената на метала отстъпи с 0.37% до 1722.40 долара за тройунция. В същото време фючърсите върху златото се търгуваха с понижение до нивата от 1730 долара. „Текущите рискове, свързани с възстановяването на световната икономика и най-вече с опасността от втора вълна на заразата в САЩ и Китай продължават да подкрепят цената на жълтия метал. Въпреки това ограниченото търсене от страна на инвеститорите на физически кюлчета е фактор, който може да задържи цената в диапазона 1700-1750 долара“, коментираха анализатори от MKS PAMP. Среброто също завърши деня с понижение като фючърсите на метала изтриха 0.7% от стойността си, затваряйки на 17.36 долара за тройунция.

Петролът се повиши по време на вчерашната търговия. Фючърсите на американския лек суров петрол нараснаха с 2.32% или 88 цента до нивото от 38.84 долара за барел. В същото време цената на фючърсните контракти на базирания в Лондон международен сорт Брент скочиха с 2.27% до 41.45 долара. „Налице са опасения, свързани с появата на нови случаи на коронавирус. Ако не бяха тези страхове, мисля че бихме станали свидетели и на по-високи цени при петрола“, коментира Фил Флин, старши анализатор в Price Futures Group в Чикаго.

Основните индекси на Wall Street завършиха търговската сесия в четвъртък със смесени резултати. Индексът на сините чипове Dow Jones се понижи за втори пореден ден, отстъпвайки с 0.15% до 26 080.10 пункта. Технологичният измерител Nasdaq нарасна с 0.33% или с 32.5 пункта до 9943.05, докато S&P 500 затвори почти без изменение на нивото от 3115.34. На корпоративния фронт книжата на Facebook, Amazon и Netflix се повишиха съответно с 0.17%, 0.49% и 0.47%. На облигационните пазари доходността по 10-годишните държавни ценни книжа намаля до 0.70%. 30-годишните дългови инструменти се търгуваха при доходност от 1.48%.

Водещите фондови пазари в Европа затвориха търговията на червено въпреки решението на Английската централна банка да увеличи обема на програмата за покупка на активи. Най-слаб резултат показа германският Dax 30, който изтри 0.81% от стойността си, затваряйки на 12 281.53 пункта. Британският FTSE 100 отстъпи с половин процент до 6224.07, докато CAC 40 се понижи с 0.75%, достигайки 4958.75.

Сред по-важните икономически събития от днешния ден правят впечатление данните за продажбите на дребно във Великобритания, които ще бъдат представени преди обяд. След обяд в 15:30 часа ни очакват и данните за продажбите на дребно в Канада за месец април. В 20:00 часа българско време предстои да видим изявлението на Лорета Местер, която е член на FOMC, както и на председателя на Федералния резерв Джеръм Пауъл.

Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.