30 август 2021 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Фондовите пазари успяха да регистрират рекордни стойности през последните месеци, пренебрегвайки всеки слух, свързан с края на програмата за количествени улеснения на Федералния резерв, която централната банка на САЩ стартира през 2020 г. с настъпването на пандемията. Въпреки че през миналата седмица в Джаксън Хол пазарните участници не получиха категоричен отговор относно това кога и как ще протече спирането на програмата, то в близките месеци централната банка ще даде по-голяма яснота на инвеститорите за бъдещата си политика, която би могла да има значителен ефект върху цените на акциите. Очакванията на инвеститорите по отношение на спирането на изкупуванията на облигации помогнаха на долара да укрепи позициите си, а доходността по 10-годишните държавни ценни книжа на САЩ да се вдигне. Обикновено периодите, свързани с промяна в политиката на централната банка се характеризират с голяма променливост, което ги прави и особено рискови.
Индексът на националните финансови условия на Федералния резерв в Чикаго е измерител, който показва обратната корелация между индекса S&P 500 и склонността към поемането на риск от пазарните участници. Казано накратко: когато стойностите на S&P 500 вървят нагоре, индексът на финансовите условия се понижава, както и обратното – ако S&P 500 се понижава, индикаторът на финансовите условия нараства. С идването на пандемията през 2020 г. Фед разхлаби монетарната политика, осигурявайки ликвидност чрез програмата за изкупуване на държавни и ипотечни облигации. Това се отрази на фондовите пазари, като водещите индекси успяха да се възстановят от срива през март 2020 г. S&P 500 отчете значително покачване, докато индексът на финансовите условия се понижи. Но условията се промениха, тъй като индикаторът достигна дъно от -0.72 пункта на 2 юли, а към 25 август вече се е покачил до -0.67.
На пръв поглед тази промяна не изглежда сериозна. Но ако се върнем през 2018 г., когато бе последното затягане на паричната политика от страна на Федералния резерв, ще видим, че от януари до април 2018 г. индексът на финансовите условия е нараснал от -0.65 до -0.50 пункта. В същото време S&P 500 направи корекция от 11%. Подобна бе и картината през септември същата година, когато индикаторът нарасна от -0.61 до -0.44 пункта, а широкият индекс изтри близо 20% от стойността си. В периода 2013-2014 г., когато Фед прекрати програмата за количествени облекчения, индексът на финансовите условия скочи рязко от -0.75 на -0.25, докато S&P 500 регистрира три понижения с по около 10%.
Не може да се каже, че историята ще се повтори, но ако тези данни показват нещо, то е, че фондовите пазари са чувствителни към промените в монетарната политика. В случай, че Федералният резерв прибегне към по-сериозно затягане на паричната политика, има голяма вероятност това да наруши ралито на пазара на акции. А колко висока би била волатилността ще зависи от това колко силно ще е затягането от страна на Американската централна банка.
Поради официалния празник във Великобритания днес, британските фондови пазари ще останат затворени. Сред другите по-важни събития от деня правят впечатление данните за бизнес климата, потребителското доверие, както и индустриалното и бизнес доверие за еврозоната, които ще бъдат публикувани в 12:00 часа. В 15:00 часа се очакват данните за инфлацията в Германия за месец август.
Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.