Американските и европейските индекси реализираха понижаване

24 март 2021 г.

ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ

Основните щатски индекси завършиха вчерашната сесия на червена територия, тъй като инвеститорите отчитат по-бавното възстановяване на глобалната икономика и удължените противоепидемични мерки в редица страни. Dow Jones реализира понижаване с 0.96% до ниво от 32 464 пункта, широкият измерител S&P500 изтри 0.74% до 3914 пункта, а технологичният показател Nasdaq загуби 0.28% и завърши сесията на ниво от 13 049 пункта. Поради вероятността от нови по-строги ограничителни мерки срещу коронавируса в глобален мащаб, акциите на компаниите от сектора на търговията на дребно и туризма отчетоха значително поевтиняване. Загуби отчетоха и акциите на компании от финансовия и енергийния сектор, тъй като по-ниската икономическа активност има директно въздействие върху тяхната дейност. От друга страна акциите на Microsoft и Amazon поскъпнаха, а акциите на Apple, Facebook и Tesla отчетоха понижение. Световната здравна организация заяви, че повечето страни по света отчитат ръст на броя на заразените с коронавирус, което основно се дължи на появилите се нови мутации на вируса.

Повечето страни членки на Европейския съюз приеха удължаване на блокадата поради затруднения с овладяването на пандемията. В Германия беше взето решение за удължаване на мерките, което включва частично затваряне на магазини, които предлагат стоки от неосновна необходимост, както и хотелите, ресторантите, фитнесите и културните мероприятия. Европейските борси също отбелязаха загуби поради опасенията, че ръстът на заразените може да забави възстановяването на региона. Индексът на компаниите от туристическия и развлекателния сектор в Европа отчете понижение за трети пореден ден. Това е най-дългата поредица на загуби от януари насам, тъй като инвеститорите се опасяват, че още един туристически сезон може да бъде изгубен.

Петролът отчете поевтиняване поради новите ограничителни мерки в Европа. Анализаторите прогнозират, че глобалното предлагане на петрол ще надмине търсенето през втората половина на годината. Фючърсите върху сорта Brent поевтиняха с 5.88% до 60.42 долара за барел, а цената на WTI се понижи с 6.28% до 57.37 долара за барел. Данните показват, че запасите от суров петрол в САЩ са намалели с около 900 хил. барела през седмицата до 19 март, докато производството на рафинериите е нараснало с 3.2%.

Важните икономически новини от днешния ден започват в 10:30 часа българско време, когато ще научим стойностите на производствения PMI за Германия. В 11:30 ще бъдат публикувани данните на PMI индексите за Великобритания. В 14:30 часа ще разберем данните за американските поръчки на дълготрайни стоки, а в 16:30 часа ще бъдат публикувани запаси на суров петрол в САЩ.

Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет за сключване на сделки, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. Съдържанието не е съобразено с рисковия профил, финансовите възможности, опита и знанията на конкретен инвеститор. Сайтът използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до частични или надвишаващи първоначалната инвестиция загуби. Поради тази причина клиентът не трябва да инвестира средства, които не може да си позволи да загуби. Настоящата публикация не е изготвена в съответствие с нормативни изисквания, целящи насърчаването на обективността и независимостта на инвестиционните проучвания и инвестиционните препоръки, не е предмет на забрана за сключване на сделки по отношение на определени финансови инструменти и/или емитенти, преди разпространението ѝ от изготвилото го лице или съответните лица за инвестиционния посредник и като такава следва да се възприема като маркетингово съобщение.