15 януари 2020 г.
ФУНДАМЕНТАЛЕН АНАЛИЗ
Китайският юан се понижи във вторник, а японската йена компенсира по-ранните загуби след публикуван доклад, че Съединените щати ще запазят някои от митническите си тарифи върху част от китайските стоки. Новината дойде ден преди подписването на предварителното търговско споразумение между САЩ и Китай за облекчаване на 18-месечната търговска война между двете икономики. В понеделник Министерството на САЩ отмени своето определяне на Китай като валутен манипулатор, което бе прието като помирителен жест преди подписването на сделката. Настроенията на инвеститорите към рисковете се подобриха и търсенето на активи убежища се понижи. Йената отчете понижение, поради признаците, че двете страни са по-близо до деескалиране на търговската война. Йената се повиши до 109.92 йени за долар, след което отново поевтиня до 110.2 йени за долар. Офшорният юан отслабна до 6.89, след като се повиши до 6.87 за долар, което е най-голямото повишение от 11 юли. Швейцарският франк поскъпна до 0.9660 за долар. Еврото се понижи спрямо зелените пари до 1.1130 за долар, понижавайки се от петмесечния си връх от 1.1239 долара на 31 декември. Икономическите данни от вторник показват, че потребителските цени в САЩ леко се повишават през декември, което може да позволи на Федералния резерв да запази лихвените си нива непроменени поне през тази година. Следващият основен икономически акцент в САЩ ще бъдат продажбите на дребно в четвъртък.
Индустриалният Dow Jones затвори борсовата сесия във вторник малко по-високо, тъй като JP. Morgan Chase отчете повишение на своите акции след по-силните тримесечни резултати. Широкият индекс S&P 500 се понижи с 0.1% до 3 283.15, докато технологичният Nasdaq се понижи с 0.2% до 9 251.33 пункта. Печалбата на Citigroup също се повиши. Акциите на банковия гигант се повишиха с 1.6%.
Златото вероятно може да възстанови инерцията си от края на миналата година, когато скъпоценният метал се повиши с 6% за по-малко от два месеца. Апетита на инвеститорите няма да избледнее напълно, особено след като средната класа от населението увеличава своят дял в световната икономика.
Цените на петрола може да се понижат до 40 долара за барел, ако иранският режим се провали, според председателя на института за енергийни изследвания. Иранската икономика също беше подложена на огромен натиск от американските санкции, които бяха възстановени, след като президентът Доналд Тръмп се оттегли от ядрената сделка през 2015 г. Сорта Brent се търгуваше във вторник при цена от 64.23 долара за барел, a лекият суров петрол при цена от 58.07 долара за барел.
Основните акценти от днешния ден ще бъдат: В 10:40 ще бъде направено изявление на Майкъл Сондърс, външен член на Комитета по парична политика на АЦБ, след което в 11:30 българско време ще бъдат публикувани данните от индекса на потребителските цени за икономиката на Англия, като очакванията на анализаторите са той да остане непроменен при ниво от 1.5%. В 15:30 часа българско време ще бъдат оповестени данните за икономиката на САЩ за производствените цени. В 15:30 часа българско време ще бъдат публикувани данните от САЩ за петролните запаси.
Настоящата публикация не е изготвена по правилата за изготвяне на инвестиционни изследвания. Представената информация не е и не следва да се възприема като препоръка, съвет, инвестиционно изследване или консултация за вземане на инвестиционно решение, препоръка за следване на определена инвестиционна стратегия или да бъде възприемана като гаранция за бъдещо представяне. ForexNovini.eu използва публични източници на информация и не носи отговорност за точността и пълнотата на информацията, както и за периода на актуалността ѝ след публикуване на анализа или стратегията. Търговията с финансови инструменти носи риск и може да доведе както до печалби, така и до загуби.