Речта на Powell и данните за PPI на фокус
Инвеститорите ще се съсредоточат върху изказването на председателя на ФЕД Джером Пауъл по-късно през сесията, за да получат повече информация за паричната политика, след като централната банка намали лихвените проценти с 25 б.т. миналата седмица.
Това как Пауъл вижда развитието на инфлацията през следващите месеци може да бъде основен фактор, определящ пазарните нагласи, особено след като някои икономисти прогнозират, че политическите предложения на новоизбрания президент Тръмп могат да окажат нов натиск за повишаване на цените – и да убедят Фед да остави лихвите на по-високо ниво.
Данните, публикувани по-рано в четвъртък, показаха, че цените на производител в САЩ са се повишили с по-бърз от очаквания годишен темп през октомври, нараствайки с 2,4% спрямо година по-рано, което е повече от 1,9% през септември и над прогнозите на икономистите за 2,3%.
За месеца показателят възлезе на 0,2%, което представлява ускорение спрямо коригираните нагоре 0,1% през септември и съответства на прогнозите.
Като се изключат по-волатилните позиции като храни и горива, показателят достигна 0,3% на месечна база, което съответства на прогнозите. На годишна база така нареченият „основен“ индекс се повиши с 3,1% при очаквания за 3,0%.
Това следва данните за потребителските цени от сряда, когато основният показател леко се повиши на годишна база, докато базисната инфлация остана задържана над 3%.
„Докладът за PPI като цяло подкрепя CPI по отношение на забавянето на основния инфлационен натиск. Засега обаче перспективите за основния PCE индекс са достатъчно меки, за да запазят тенденцията на Фед за ново понижение на лихвите през декември“, заяви Кайл Чапман, анализатор на валутните пазари в Ballinger Group.
„Както макроисторията, така и резултатът от изборите обаче ме карат да бъда все по-убеден, че темпът на облекчаване ще бъде значително по-бавен през следващата година.“